Speciální ohradníky jsou mimořádným opatřením, mají zabránit migraci divokých prasat a tím i dalšímu šíření nemoci mimo Zlínsko.

Nebudou však v podobě klasických kolíků se žlutou pěnou. Místo nich budou myslivci od dnešního rána v regionu rozestavovat plastové kelímky naplněné pěnou a pachovým koncentrátem.

Odpuzovače budou instalovány okolo silnic v okrese Zlín, celkem jich u cest bude až dvanáct tisíc.

„Toto nestandardní řešení jsme zvolili proto, že je nejrychlejší. Zvládneme tak ohradníky rozmístit za dva dny. Lidé u cest neuvidí žádné sloupky ani adaptéry, nýbrž plastové kelímky,“ popsal netradiční řešení jednatel společnosti Ekoplant Vlastimil Nevrkla, která dodává materiály na výrobu ohradníků.

„Chtěli jsme firmu, která rychle dodá pachovou látku, bude mít dobré reference a cenu. Proto jsme vybrali českou firmu Ekoplant,“ zdůvodnila výběr společnosti radní Zlínského kraje odpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství Margita Balaštíková.

Myslivci musí plastové kelímky nejprve naplnit speciální pěnou, která po pěti hodinách zvětší svůj objem. Pachové ohradníky proto nemohli začít instalovat okamžitě. Do ztuhlé pěny pak vstříknou odpuzující koncentrát a takto připravené nádoby rozestaví v zamořené oblasti.

„Dnes večer musíme naplnit přes tisíc kelímků pěnou, ráno do ní nastříkat pach a pak je rozestavit po trase dlouhé více než pět kilometrů,“ popsal včera odpoledne starosta obce Lukov a předseda Mysliveckého spolku Lukov–Vlčková Jiří Jangot.

Použitá odpuzující látka je kyselina valerová, kterou zvěř vnímá jako pach predátora. Proto se místům okolo ohradníku raději vyhýbá.

„Zvěř cítí pach predátora, což je například člověk nebo medvěd. Stoprocentní účinnost však látka nemá. Když ji používáme u silnice kvůli vzniku dopravních nehod, účinnost se pohybuje mezi sedmdesáti až devadesáti procenty,“ připustil Nevrkla.

Pachovou látku budou myslivci obnovovat po čtyřech týdnech. Jak dlouhou dobu, však zatím neví.

„Z našich předchozích zkušeností víme, že po zhruba měsíčním používání na to zvěř přestane zcela reagovat. Odpuzující látku budeme muset asi po měsíci obnovit a během té doby uvidíme, jaké to bude mít výsledky,“ dodal myslivec Jangot.

Náklady budou myslivci požadovat po ministerstvu zemědělství. Celková cena ohradníků bez instalace je 150 tisíc korun.

Aktuálně:
Proškolení lovci budou nově moci lovit divoká prasata v části Zlínska, a to pouze ve vyjmenovaných honitbách, ve zbytku okresu dále platí zákaz odlovu. Ulovená prasata nebudou moci být využita k potřebám lovce či komerčním účelům, ale budou zlikvidována v asanačním zařízení. Kromě zástřelného ve výši 1000 Kč/ks bude mít lovec nárok na odškodné – ve výši 1000 Kč/sele, 2000 Kč/lončák a 3200/dospělý kus. Odškodné bude vyplácet Ministerstvo zemědělství.

MICHAELA KOLKOVÁ