Že cedule v centru Zlína ukazuje Obsazeno, i když je několik stání volných, byl záměr výrobce zařízení

„Nastaveno je to tak, že ačkoli zbývají třeba ještě dvě místa, objeví se nápis Obsazeno. Nejdůležitější je,aby se parkoviště nepřeplňovalo,“ vysvětloval obchodní vedoucí firmy Cross Zlín Tomáš Pospíšek.

Že by mohla cedule dát někdy opačné údaje, tedy Volno, když by byla všechna místa plná, Pospíšek odmítá. Podle něj přispívají k občasnému nesouladu tvrzení na tabuli a skutečného stavu vozy zásobování. Ty nemůže automatické počitadlo oddělit od ostatních, ačkoli většinou parkovací místa nezabírají.
Princip fungování signalizačních tabulí přiblížil Miroslav Vlk, který na parkovišti obsluhuje závory.

„Technika přičítá všechna přijíždějící auta a odečítá ta odjíždějící. Není stoprocentně přesná, ale většinou udává správné informace,“ podotkl. Přesto se ale přinejmenším na pravdivost slova Obsazeno na tabuli nemohou řidiči pokaždé spolehnout. „Stalo se mi několikrát, že jsem tam pak bez problémů zaparkoval. Ovšem nemýlí se to zase moc často,“ řekl Petr Šubík ze Zlína.

Proč se před ulicí Bartošova občas objeví červený nápis, ačkoli je volných více míst, osvětlil vedoucí dopravního odboru magistrátu Pavel Dohnal. „Tamní obyvatelé se dostanou přes závory na rezidentskou kartu a zařízení je přičte k počtu těch, kteří stojí na parkovišti. Oni ale potom postaví auto třeba do dvora domu, kde bydlí, takže místo nezaberou,“ sdělil Dohnal.

Podle výrobce by bylo možné zpřesnit získávané údaje. „To by však bylo velmi složité, a systém, který už tak přijde řádově na statisíce korun, by se ještě značně prodražil,“ upozornil Tomáš Pospíšek ze společnosti Cross.