Přivítalo je Lázeňské náměstí plné hostů i místních obyvatel. "Je to možná náhoda, že zrovna před sto lety se v Luhačovicích uskutečnila první setkání Čechů a Slováků, dvou bratrských národů, které měly zájem spolupracovat a žít spolu v klidu a míru," uvítal prezidenty starosta Luhačovic František Hubáček. Klaus poděkoval lidem za to, že přišli, a s úsměvem dodal, že uchystali krásné počasí.

"Je to jedno z pravidelných setkání s prezidentem Gašparovičem. Kromě vážných jednán í v Praze a Bratislavě se snažíme vyjet i jinam. Když jsem měl v tomto roce zvolit místo nedaleko hranic, usoudil jsem, že nejkrásnější jsou Luhačovice a že se musíme setkat právě tady," mínil Klaus. Dodal, že až do dneška povedou s Gašparovičem politická jednání jak o věcech, které se dějí v Česku a na Slovensku, ale i o okolních státech a Evropské unii. "Témat máme celou řadu a já jsem přesvědčen, že ideální prostředí lázní Luhačovic nám k tomu dá dobrý prostor a motivaci," podotkl Klaus.

Česko - slovenské vztahy jsou podle něj na mimořádně dobré úrovni, a proto s Gašparovičem nemá na programu jednání problémy, které by potřebovali řešit. To potvrdil i slovenský politik. "Jsem velmi rád, že jsme k sobě našli blízkou cestu, a to nejen nás prezidentů, ale nás všech," poznamenal Gašparovič. "Chci vám poděkovat jako přátelům, za to, že jsme mohli s panem prezidentem České republiky přijít mezi vás," řekl posluchačům. Prezidenti se poté prošli kolonádou, kde se podepisovali zájemcům o autogram a nechávali se vyfotit.

"Byla jsem zvědavá, jestli bude ochotný. Je hodný," potěšilo Lenku Zbrankovou z Bystřice pod Hostýnem. Prezidenti také později odpoledne debatovali se studenty a poslechli si koncert houslisty Václava Hudečka a klavíristy Mariana Lapšanského. Dnes dopoledne mají uzavřené rozhovory a odpoledne z˙Luhačovic odjíždějí.