Na protest proti tomuto rozhodnutí okamžitě rezignoval zčlenství vkomisi pro udílení ceny města zastupitel KarelMikuš.

Návrh ozrušení čestného občanství prvního dělnického prezidenta přitom neprošel ojediný hlas. „Zastupitelé přijali pouze usnesení, vněmž vyjadřují své politování a akt ze 14.dubna 1948označují za projev ,…ustrašenosti a servility vůči momentálním držitelům moci…´,“ informoval mluvčí radnice JosefBeneš.

„Měst, kde je Klement Gottwald čestným občanem, je velmi málo. Zdá se mi podivné ponechat mu ho,“ řekl vrozpravě zastupitel Vlastislav Navrátil (SNK ED). „Přitom vpravidlech oudělování čestných poct je výslovně uvedeno, že čestné občanství lze odejmout dodatečně, pokud vyjdou najevo skutečnosti, na jejichž základě by kudělení nedošlo,“dodal.

„Gottwald vpadesátých letech odmítl udělit milost dvěma studentům zdejšího gymnázia– Záviši Kalandrovi a Přemyslu Peclovi– a nechal je popravit,“ zdůraznila Irena Brouwerová (ODS), předsedkyně výboru kultury, jenž odnětí čestného občanství inicioval. Těsné zamítnutí návrhu zbavit Gottwalda významné pocty přijala Irena Brouwerová zrozpaky. Záměru se ale podle svých slov nevzdává, ikdyž silou ho prosazovat nehodlá.

„Kvýročí udělení čestného občanství uspořádáme happening,“ prozradila. „Uvidíme, jestli se nálada ve městě změní a zda si veřejnost nynější ostudu uvědomí.“