Čtrnáctiletou Marianku Vaněčkovou ze Zlína upoutala závažná nemoc, spinální svalová atrofie, na invalidní vozík. Svůj sen, že z něj vstane a bude tančit si alespoň na okamžik splnila prostřednictvím videoklipu valašské rockové kapely STRAM a jejich písní V náručí.

O uplynulém víkendu muzikanti ze STRAMu a scénárista klipu Radomír Dolanský převzali za své hudební video ocenění od Asociace české videokultury Medialog.

Klip V náručí si premiéru odbyl v loňském roce. „Bylo to úžasné,“ připustila po jeho zhlédnutí hlavní hrdinka Marianka se slzami v očích.

Zdroj: Youtube

Úspěch na VideoCulture Festu

V témže roce krátký film zaujal také porotce 19. ročníku VideoCulture Festu.

„Uspěl mezi dvaatřiceti filmy z celé republiky, které hodnotila pětičlenná porota. Scénárista Radomír Dolanský získal třetí místo,“ prozradila Jana Hnilicová, předsedkyně Asociace české videokultury Medialog, jež uvedený festival pořádá.

Jde o přehlídku amatérských filmů, které vznikají „z ulice“, v lokální kultuře, na školách nebo také přímo pod záštitou jmenované asociace. „Vedle filmů se věnujeme také vzdělávání handicapovaných a mentálně postižených,“ upozornila Jana Hnilicová.

Diplom a drobné dárky pro scénáristu Radomíra Dolanského a kapelu STRAM přivezla Jana Hnilicová uplynulou sobotu do Kemp Ranče Bystřička na Vsetínsku, kde muzikanti shodou okolností vystupovali na benefičním koncertu, tentokrát věnovanému devítiletému Kubovi Guryčovi, který trpí vzácným Toriello-Carey syndromem. „Je to vynikající,“ radoval se z ceny Radomír Dolanský.

Snad klip prorazí

Ocenění klipu není podle něj důležité jen pro kapelu, ale především kvůli jeho obsahu. „Bylo by dobré, kdyby se klipu podařilo prorazit. Už kvůli postiženým lidem. Kolikrát mají daleko větší ‚hlouposti‘ na internetu miliony shlédnutí a ta skutečně důležitá věc se musí těžce probojovávat dopředu,“ poznamenal Radek Dolanský.

Devítiletý Jakub Guryča při předávání výtěžku veřejné sbírky v Kemp Ranči Bystřička na Vsetínsku; sobota 19. září 2020
Lékaři nedávali Kubovi ani rok života, v prosinci oslaví své desáté narozeniny

K písní V náručí s textem frontmana kapely STRAM Jiřího Pirníka napsal příběh o lásce z pohledu dospívající slečny, o jejím snění.

„A také o tom, že vstane a bude tančit, protože její maminka tančí. Napsal jsem nejprve zkrácený scénář pro kapelu a jsem rád, že to chlapi pochopili úplně stejně jako já. No a nakonec souhlasila i maminka Mariánky a mohlo se rozjet natáčení,“ vrací se ke vzniku scénáře a klipu.

Hlavní hrdince Mariance Vaněčkové bude letos patnáct let. Žije s maminkou Marií, která je lektorkou latinských a orientálních tanců.

„Teď jsem si začala hrát i na paní učitelku, protože se momentálně vzděláváme doma. Máme osmou třídu. Ale Mariance se daří výborně i díky kapele STRAM a všem, kdo nás podporují. Ta podpora je nezapomenutelná,“ cení si Marie Vaněčková.