Ochráncům přírody, kteří v historických budovách sídlí, lidé už takřka čtyři týdny, jež od řádění červeného kohouta uplynuly, intenzivně pomáhají. A to nejen finančně a materiálně, ale také vlastní prací. Úplná obnova Kosenky se tak jeví více než reálná.

„Nezměrná solidarita lidí nás zavazuje k tomu, abychom pro rekonstrukci Kosenky udělali maximum. Od toho už couvnout nemůžeme,“ podotýká předseda Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Kosenka Miroslav Janík.

Přispívají obyčejní lidé, firmy, kraj.

Už dnes, šestadvacet dní po ničivém požáru, při němž lehla popelem historická stodola a byly poškozeny i další budovy, se valašskoklobouckým ochráncům přírody sešlo na kontě od dárců více než 380 tisíc korun.

„Přispěli nám obyčejní lidé, živnostníci, nejrůznější sdružení nebo další základní organizace ochránců přírody. Padesát pět tisíc jsme vybrali pomocí kasiček na Valašském mikulášském jarmeku,“ vyjmenoval alespoň část přispěvatelů Janík.

Stranou ale nezůstal ani Zlínský kraj nebo město Valašské Klobouky. Krajští radní už poslali Kosence sto tisíc, město pak schválilo ochranářům příspěvek ve výši 40 tisíc korun. Finanční sbírku na obnovu Kosenky připravuje i občanské sdružení pro environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu ve Zlínském kraji Líska.

Od okamžiku požáru navíc dochází do poničeného areálu prakticky každý den brigádně vypomáhat deset až patnáct lidí. „Za čaj, svačinu a oběd tu často pracují od rána až do tmy,“ ocenil jejich nezištný příspěvek Janík.

Díky dobrovolným brigádníkům se už v hlavní budově, která byla také významně zasažena ohněm a následným hašením, podařilo opravit topení a rozvody.

„Oprava prohořelé střechy a vysoušení jsou ještě před námi. Uklizeno už je ale sousední požářiště, které zbylo po shořelé stodole,“ přiblížil Janík.

S bezplatnou pomocí přispěchalo hned po požáru také město.

„Technické služby odvezly z místa na patnáct kontejnerů suti a ohořelých zbytků,“ přiblížil místostarosta Valašských Klobouk Martin Janík.

Neštěstí, které areál Kosenky postihlo, pochopitelně nenechalo chladné ani další obyvatele Valašskokloboucka. „Ochránci tu mají velkou tradici. Starají se o přírodu v okolí, sečou louky. I já sám jsem jim kdysi pomáhal. Jsem rozhodně pro, aby se jim co nejvíc pomohlo,“ přeje si například Milan Válek.

Také Alois Dvořák velký požár zaznamenal. „Je toho škoda. Obnova se ale určitě podaří, je tu hodně lidí, kteří Kosence pomáhají a není jim lhostejná,“ věří Dvořák. Přesnou příčinu požáru dosud vyšetřovatelé nestanovili. Ví se pouze, že hořet začalo na kompostu za stodolou.

Otazníky nad vzplanutím Kosenky

„Pořád nám tak zbývají pouze spekulace. My ani sousedé, které požár též postihl, jsme přitom nebyli pojištěni. Je ale podivné, že začalo hořet ve tři hodiny ráno, v době, kdy se na místo už několik dní nic nedávalo,“ kroutí hlavou Miroslav Janík, podle něhož měli ochranáři v areálu Kosenky vzorně uklizeno už od soboty v souvislosti s přípravami na tradiční jarmek, který se ve Valašských Kloboukách koná vždy o prvním prosincovém víkendu.

Škody, které za sebou plameny zanechaly, jsou pochopitelně veliké a ochranáři je předběžně vyčíslili na 1,5 milionu korun. Změnit toto číslo ale může ještě posouzení spáleniště odborníky, na které se stále čeká.

„Nevíme například, zdali zděné konstrukce, které byly vystaveny obrovském žáru, při němž se tavil i hliník na sekačkách, budou při plánované obnově použitelné, nebo ne,“ objasnil Janík.

Seznam toho, co vše plameny pohltily, čítá desítky položek. Kromě stodoly ze čtyřicátých let, jež představovala výsledek krásné a fortelné práce, která půjde jen velmi obtížně nahradit, to byla celá řada věcí.

Škody odhadují jen velmi těžko

„Z historické bryčky, ve které jsme vozívali svatby, zůstala jen zkroucená železná konstrukce. Shořel nám senomet s kvalitním loženým senem nebo 20 stolů a 40 lavic přichystaných na jarmek. Přišli jsme o dvě motorové sekačky, horkem popraskaly i historické žernovy na mletí obilí,“ odhalil část škod předseda ochranářů.

Oheň prý spolykal také desítky kos, mnohdy i padesát let starých, se kterými pravidelně kosívali louky na Valašsku.

O dalším shromažďování finančních prostředků od dárců a postupujících pracích hodlá ZO ČSOP Kosenka informovat veřejnost po Novém roce.

„Vážíme si toho, že jsou kolem nás lidé, kterým to, co nás postihlo, není lhostejné. Jejich podporu budeme potřebovat i nadále a velice za ni děkujeme,“ uzavřel Miroslav Janík.