Všechny tyto záležitosti zajímaly seniory z Valašských Klobouk, kteří se v pondělí v podvečer setkali s radními při otevřené debatě. Setkání se konalo v rámci Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. V kulturním sále Klobučan se sešlo asi pět desítek seniorů. Obyvatelé penzionu a domu s pečovatelskou službou, kteří mezi příchozími převažovali, chtěli s radními pořešit především špatné tepelně-izolační vlastnosti některých bytů, které tamním nájemníkům zbytečně zvyšují náklady na energie.

„Přáli bychom vám tam strávit jednu zimu, okna profukují, jsou v dezolátním stavu. Penzion je třeba co nejdříve zateplit a vyměnit okna," je přesvědčen předseda Klubu důchodců Jindřich Kolařík.

Podle starosty města Dalibora Maniše je připraven dotační projekt na celkovou rekonstrukci domova, která počítá i s výměnou oken a zateplením budovy.

„V červnu by mělo být jasno, zda jsme s žádostí uspěli. Bez dotací nejsme schopni jedenáctimilionovou investici ufinancovat," podotkl Maniš.

Ujistil však, že i kdyby žádost schválena nebyla, bude radnice byty postupně opravovat podle finančních možností sama. S rekonstrukcí některých bytů už dokonce začala.

Důchodci dále řešili i otázky týkající se každodenního života ve městě, například nebezpečné přechody pro chodce. Ty by podle místostarosty Martina Janíka měl vyřešit projekt Bezbariérové město, který počítá s úpravou některých stávajících přechodů.

Padla i otázka týkající se výstavby nového supermarketu Lidl, kácení bříz u polikliniky či opravy silnice okolo kostela.

V průběhu odpoledne měli také občané možnost sepsat své dotazy na papír s tím, že všechny otázky budou zodpovězeny v následujících číslech městského zpravodaje. Rovněž se s radními dohodli, že budou v podobných setkáních pokračovat. (bed)