Valašskokloboučtí mají na jižním Valašsku jako jedni z mála možnost spolurozhodovat o tom, kam půjdou radniční peníze. Obyvatelé místní části Sychrov spojili své síly a přehlasovali všech osm takříkajíc konkurenčních návrhů.

„Už za minulého režimu se mluvilo o tom, že by na Sychrově mohlo hřiště vzniknout, ale vždy z toho nakonec nějak sešlo," nechal se slyšet jeden z občanů Valašských Klobouk Petr Odehnal.

„To, že jsme si ho nakonec prosadili v hlasování, beru tak, že jeho potřeba mezi lidmi je velká," dodal. Všechno začalo už v loňském roce, kdy se radnice pustila do ojedinělého projektu a umožnila občanům zvolit, který z předložených návrhů město uvede do reálné podoby.

Hlasování o projektu bylo ale pouze prvním krokem. Cesta k dohodě nebyla podle radnice ani trochu snadná.

„Bohužel jsme narazili na několik komplikací, mezi které patřily, zvláště v začátku, rozdílné představy občanů o tom jak má hřiště vypadat, komu sloužit, kde bude umístěno a hlavně co se dá za tři sta tisíc korun pořídit," vysvětlil vedoucí investičního odboru Radek Bařinka.

„Z těchto důvodů bylo upuštěno od vybudování velkého hřiště na fotbal, oválu pro in-line brusle i od dětských herních prvků ve vnitrobloku sídliště na Sychrově," poznamenal. Po diskusi o představách, prioritách a finančních možnostech nakonec došlo ke kompromisu.

Radnice připravuje vybudování sportoviště o rozměrech 10×18 metrů se štěrkovým povrchem. To má sloužit převážně ke sportovnímu vyžití při hrách, jakými jsou nohejbal či volejbal. Počítá se i s lavičkami pro odpočinek. Rozpočet na tuto investici by tak měl zůstat zachován na původně plánovaných tři set tisících korunách.

„Samozřejmě jsme měli původně trochu jiné představy, ale chápeme, že roli hrají také finance. Každopádně jsme rádi, že tu hřiště konečně vznikne," kvituje jeden z hlasujících Petr Odehnal.

Shoda nad podobou hřiště však nebyl jediný problém, dodává radnice. „K dalším nesnázím se přidala nutnost vynětí pozemku, na kterém bude hřiště zbudováno, ze zemědělského půdního fondu a také potřeba kladného vyjádření majitelů okolních nemovitostí," doplnil vedoucí Bařinka. Město však přesto možnosti spolurozhodování občanů při dalších plánech nevylučuje. „Přes všechny potíže a úskalí považujeme zapojení občanů do spolurozhodování o projektech ve městě za velký krok vpřed a hodláme v tom pokračovat," ujistil místostarosta Martin Janík.

„Chtěli bychom zapojení občanů dále zvyšovat, například veřejným projednáváním záměrů a připravovaných projektů ještě před jejich započetím, veřejným projednáváním rozpočtu města, každoročním hlasováním o investičních akcích, nebo tzv. kulatými stoly se spolky," dodal místostarosta.

Autor: ROMAN BUČEK