Proti aktivitě podnikatele Marka Majce se psaly petice. Padl návrh, že krajské město objekt koupí, ale jednání ustala kvůli volbám

Původní plány magistrátu však změnily komunální volby. Komunikace mezi magistrátem a nájemcem budovy Markem Majcem ustala. Provozovatel začal budovu rekonstruovat. Sám do ní už totiž prý investoval hromadu peněz. A hodlá v objektu otevřít příští týden sportbar. Včetně videoterminálů, na které prý drží licence.

O zřízení nového klubu v okolí Belvederu se hovořilo podle předsedy komise místní části Metoděje Kozáka už v roce 2008. „Malenovicemi kolovala od té doby už dvakrát petice. Místní lidé jednoznačně nesouhlasí s dalšími hracími přístroji. Objekt se nachází na trase dětí ze školy a důsledky návyků jsou všeobecně známé,“ sdělil Kozák.

O nesouhlasu místních se prý následně dozvěděla tehdejší primátorka Irena Ondrová, která je známá svým bojem proti hernám. „Veřejně sdělila, že tam herna nebude, ale že město najde budově jiné využití. Těsně před volbami nás radnice vyzvala, abychom navrhli, co by tam mohlo vzniknout. Zmínili jsme možné prostory pro děti, pro ženy nebo přesunutí úřadovny městské policie,“ vzpomněl Kozák.

Jaké však bylo překvapení místních, když před Vánocemi zaregistrovali na budově informaci o stavebním povolení. „Překvapilo nás to,“ podotkl předseda komise. Překvapený byl prý však také nájemce Marek Majc. Před dvěma lety se totiž podíval do městské vyhlášky, jestli zmíněná adresa figuruje u povolených míst pro výherní hrací přístroje ve městě. Byla tam.

Právě proto se rozhodl pro zřízení sportbaru se sázkovou kanceláří. „Když jsme to zjistili, vyškrtli jsme adresu ze seznamu. Pan Majc začal vyhrožovat, že na nás podá trestní oznámení nebo žalobu,“ sdělil někdejší 1. náměstek primátorky Martin Janečka (ČSSD).
Marek Majc už však držel v rukou nájemní smlouvu na objekt podepsanou na jedenáct let.

A údajně také licence na videoterminály od ministerstva financí. Vyřizoval je podle svých slov totiž ještě před novelou zákona v polovině roku 2009, kdy se stát neptal města na stanovisko.„Sám jsem se stal obětí. Postupoval jsem v souladu s platnými normami i vyhláškou. Až jsem podepsal smlouvu, spustil se kolem mých plánů humbuk. Takových podnikatelů a míst, kde jsou už dávno povoleny licence, je spousta. Neudělal jsem nic špatného,“ míní Majc.

Možná by se dříve dohodl

Za peticemi podle něj stojí pravděpodobně konkurence. Nehledě na to ale věří, že primátorka Ondrová by udělala všechno pro to, aby sportbar nepostavil. „Chtěla, aby město objekt koupilo. Mně svým bojem proti hracím přístrojům ublížila nejvíc. Je ale pravda, že kdyby se chtělo město domluvit a férově s naší firmou jednalo o proplacení nákladů, tak by svého zřejmě dosáhla,“ podotkl Majc.

Někdejší primátorka Irena Ondrová ale není od listopadu členkou městského zastupitelstva. Potvrdila však, že město mělo o objekt eminentní zájem.
„Chtěli jsme udělat vše pro to, aby v Malenovicích nepřibyly další hrací přístroje. Tamní prostory byly udržované. Uvažovali jsme například o tom, že by mohly sloužit dětskému centru,“ zmínila exprimátorka. Jak ale jednání dopadla, netuší.

Provozovatel Majc tvrdí, že se mu od října nikdo neozval.A jelikož platil v objektu už přes rok nájem, nechtěl nechat prostory ležet ladem. Proto je začal opravovat.Tajemnice města Helena Eidová však říká, že začal s radnicí aktivně jednat jen několik týdnů před volbami a poté ve svých snahách sám utichl.„Bezprostředně po prvním kontaktu v září jsme si nechali vypracovat na budovu znalecký posudek. Její možný odkup prošel podle zákona dvakrát městskou radou a byl připravený do zastupitelstva. Mezitím proběhly komunální volby,“ vzpomněla Eidová.

Novou reprezentaci města o tom tajemnice informovala, na ustavujícím zastupitelstvu se ale návrh objevit nemohl. Podle zákona se totiž na něm projednává jen jmenování nových radních, primátora a podobně. A na dalším jednání už bylo pozdě. „První jednání zastupitelstva, které to mohlo schválit, proběhlo až 9. prosince,“ dodala tajemnice s tím, že město nikdy nejednalo přímo s majitelem.

Marek Majc už ale v té době objekt opravoval a držel v rukou usnesení stavebního úřadu, které mu umožnilo zřídit v prostorách místo neveřejného klubu veřejný. Čili že tam mají přístup nejen registrovaní členové, ale kdokoliv. Stavební úřad tak rozhodl devět dní před ustavujícím zastupitelstvem. „Prostory stavby byly od srpna povoleny k užívání jako neveřejný klub občanského sdružení KING SPORT CLUB MALENOVICE proto, že stavba nesplňovala podmínky takzvané bezbariérové vyhlášky. Stavebník ale projekt upravil v souladu s vyhláškou,“ sdělil za stavební odbor mluvčí radnice Zdeněk Dvořák.

Sportbar otevírá příští týden

Marek Majc docílil změny užívání v době, kdy stále pravomocně rozhodovala bývalá politická garnitura.„Radou to neprošlo. Nic jsme o tom nevěděli a určitě bychom to nepodpořili. Stavební odbor spadá do státní správy,“ připomněl dřívější náměstek Janečka. Výstupem z celé anabáze je, že provozovatel Majc příští týden sportbar otevírá. „Provozuji restaurace a sportbary, ale ne herny,“ zdůraznil Majc s tím, že videoterminály ovšem součástí baru budou. Možnosti města v boji proti novým přístrojům u Belvederu jsou tak už nyní nulové.

„Nezbývá než konstatovat, že provozovatel postupuje v souladu se stavebním rozhodnutím. V případě, že se nás ministerstvo financí v budoucnu zeptá, zda souhlasíme v této lokalitě s dalším herním zařízením, vyjádříme se v souladu s vyhláškou zamítavě,“ doplnil zodpovědný náměstek zlínského primátora Ondřej Běták s tím, že stávající městská vyhláška o hracích přístrojích není podle něj příliš šťastná.

Buď jsou proti, nebo laxní

Někteří jsou zásadně proti dalším hracím přístrojům, jiným je to úplně jedno. Jak se dívají občané zlínských Malenovic na to, že se na tamním sídlišti otevře nový sportbar včetně dalších videoterminálů?

„Přiznám se, že o tom nevím. Bydlíme na třídě Svobody, ale blíže k poště,“ sdělila Petra Trčková. „Řeší se tady jenom hospody. Spíš bych byla radši, kdyby se opravilo prostranství před poštou, jak se plánovalo,“ dodala Trčková s tím, že si uvědomuje aktivitu soukromníků a města.

Marie Lukášová o vzniku nového baru také zatím neslyšela. Ani o peticích, které dříve kolovaly Malenovicemi, nic neví. „Budu mít sedmdesát let, takže by mi to mohlo být jedno. Ale zásadně jsem proti dalším videoterminálům. Je to jenom zlo,“ míní Lukášová.

Kamil Šiška o otevření podniku u Belvederu ví. Osobně s tím ale žádný problém nemá. „Asi přibudou pracovní místa, ale možná sportbar přitáhne i lidi z okolí. Tak snad tam nebude větší hluk a nepořádek,“ zamyslel se Šiška. Slyšel prý však, že nejmenovaná konkurence z nového sportbaru nadšená není.„Provozovatel jedné hospody říkal, že mu to vezme hráče, takže si postaví taky něco podobného,“ přiblížil Zlíňan.

Pro ředitelku blízké základní školy Zdeňku Jančíkovou nejsou další videoterminály v Malenovicích pozitivní zprávou. „Osmáci měli kdysi kvůli herním přístrojům problémy. Zkušenosti jsou negativní,“ vysvětlila ředitelka.
Marek Majc, provozovatel nového sportbaru:
Nenutíme nikoho hrát. Nabízíme lidem zábavu

Podnikatel Marek Majc otevře v brzké době nový podnik ve zlínské místní části Malenovice. Jedná se o kontroverzní klub, protože budou jeho součástí i videoterminály.

Jak jste přišel k záměru vybudovat v Malenovicích nový podnik?
Dostali jsme se k tomu náhodou. Oslovil nás známý s tím, že se uvolnil v Malenovicích nějaký prostor. Přišli jsme se na místo podívat a velmi se nám líbilo. Usoudili jsme, že by tam mohl být pěkný sportbar. Kontaktovali jsme majitele nemovitosti a sjednali si dobu pronájmu na 11 let. Smlouvu jsme podepsali v červnu roku 2009 a nájem máme do září 2020.

Co nový sportbar lidem nabídne?
Kromě toho, že v něm čtyři lidi zaměstnám, sportovní přenosy z celého světa, internet zdarma i dostupné ceny.

Co byste vzkázal Malenovickým, kterým se nelíbí další hrací přístroje v místní části?
Aby se přišli podívat a na vlastní oči se přesvědčit o tom, že se dělá humbuk kolem něčeho, co není ani tak pravdivé.

Přestože tady videoterminály budou… kolik jich ve sportbaru vůbec bude?
To zatím nevím. Bude záležet na firmě, která je sem bude umísťovat. Já jako jednatel společnosti STATRA mohu říct, že naše firma neprovozuje v současné době žádný videoterminál.

Jaké další podniky provozujete?
Provozujeme podniky v Napajedlích, v Otrokovicích, v Kroměříži a další čtyři ve Zlíně.

Jaké jsou to druhy podniků?
Restaurace, sportbary, pizzerie.

Takže nikoliv herny.
Žádnou hernu neprovozujeme.

Váš morální postoj týkající se videoterminálů a hracích přístrojů obecně?
Kdo chce hrát, tak hraje. Když se všechny herny ve Zlíně zavřou, tak všichni lidé, kteří hrát chtějí, budou chodit do kasin nebo hrát na internetu. Nenutíme nikoho hrát, nabízíme lidem zábavu. Někdo chodí do kina, jiný se stane závislým na internetu, další na drogách. Podle mě je daleko více alkoholiků než gamblerů. A nikdo nezakázal pití alkoholu v ČR. To samé kouření. Jediné, co k tomu mohu říct, je, že znemožníme k videoterminálům přístup osob mladších 18 let.