Byli to právě tito legendární cestovatelé, kteří před lety inspirovali zrod Expedice Z101. Tento projekt si vzal za cíl zopakovat cestu zmíněné dvojice H+Z a rozšířit ji.

Povznášející i děsivé zážitky z cest i setkání na nich, nepřeberné množství potíží i radostí a především stovky fotografií daly vzniknout výpravné publikaci, kterou vydalo nakladatelství Albatros s názvem Expedice Z101 Cestou Hanzelky a Zikmunda, africká etapa - Tunisko, Egypt, Súdán, ostrovy.

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru ve Zlíně, 27. listopadu 2022.
VIDEO: Ve Zlíně slavnostně rozsvítili vánoční strom. Líbí se vám?

„Expedice v roce 2021 odstartovala právě ze Zlína. A protože spolupráce expedice s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně před cestou i při ní byla pro zdar cesty dost významná, moc nás těší, že se stal Zlín i místem křtu první knihy z cest," řekl před akcí ředitel muzea Pavel Hrubec.

Tomáš Vaňourek a Linda Piknerová, hlavní aktéři expedice, přizvali na křest partnery, sponzory a příznivce projektu, kmotrem se stal Vojtěch Holík, předseda Klubu H+Z.

Kniha je psána formou deníkových zápisků, které si Linda s Tomášem pečlivě vedli každý den, jak je k tomu ještě před startem expedice nabádal sám Miroslav Zikmund.

„Teprve při zpracovávání materiálů pro knihu jsme zjistili, že máme přes 1 500 stran materiálu,“ zmínil Tomáš Vaňourek. „Takže jsme hodně krátili a vypouštěli. Na druhou stranu jsme si při té práci uvědomili, kolik fantastických zážitků máme za sebou,“ dodal.

Akci provázela projekce videí a fotografií z cest, knize pak osobně popřála úspěch řada hostů.

„Cestování a cestovatelství je důležité poznání ke kulturnímu nadhledu každého z nás a obdivuji tento tým, který jde ve šlépějích legendárních Hanzelky a Zikmunda. O to více mne těší, že se tyto událostí dějí právě v naší paměťové příspěvkové organizaci a Zlínský kraj je s tímto projektem spojen," uvedla krajská radní pro školství a kulturu Zuzana Fišerová.

Kniha je k dostání i s podpisem

Po křtu následovalo veřejné čtení z knihy. Pavel Vacek a Zdeněk Lambor, kteří na prknech Městského divadla Zlín ztvárnili ve hře Palubní deník Hanzelky a Zikmunda hlavní role, četli vybrané kapitoly ve stylových cestovatelských kostýmech H+Z.

Knihu lze v současnosti zakoupit i na recepci 14. budovy se speciálním bonusem: všechny výtisky, které jsou zde v prodeji, jsou opatřeny podpisem Tomáše Vaňourka.