Velká rekonstrukce čeká luhačovickou knihovnu. Vše by se mělo stihnout do září. Noví čtenáři mohou získat registraci zdarma.

Tentokrát se město zaměří zejména na opravy v místní knihovně. Rekonstrukce budovy u nádraží už byla zahájena.

STARÉ POLICE POSLOUŽÍ V ARCHIVU

„Vyměnila se střecha asi za milion korun a letos se pokračuje výměnou oken asi za půl milionu," popsal místostarosta Roman Lebloch. V plánu je nová podlaha i nové regály. „Staré police na knihy již nevyhovují a použijeme je do archivu," prozradil Lebloch.

Nové knižní regály nebudou tak vysoké a čtenáři se pohodlně dostanou ke knihám. V rámci rekonstrukce se budova kompletně vymaluje. Počítá se také s novou elektroinstalací a opravami schodiště. Investice se nasbírají i na drobné opravy. Vedení Luhačovic počítá s investicí kolem milionu korun.

„Knihovna si určitě opravy zaslouží. Je to historická budova a rádi se na ni díváme," směje se místní občan Roman Odpouštěl. „Jsem ráda, že opravy proběhnou," svěřila se Deníku vedoucí knihovny Taťána Heinzová.

„V rámci rekonstrukce budovy se také vymění kachličky v přízemí, které jsou ještě z doby, kdy byla budova postavena, tedy z roku 1927," zmínila Heinzová. Také čtenáři opravy vítají.

„Rekonstrukce je nutná, mně táhne na šedesát a v knihovně mi táhne na záda!" směje se náruživá čtenářka Radka Lipovská. „Starými okny opravdu profukuje a moc se těším na nový interiér, hlavně že tady bude více pohodlí," líčí Lipovská. Ráda si totiž v knihovně posedí u prohlížení časopisů a navíc se zde koná i mnoho akcí a besed.

„Všichni určitě budou spokojeni, už nám udělali nové toalety a to je nádhera, má to úplně jinou úroveň, tedy jestli budou takto pokračovat, bude to skvělé," těší se čtenářka, která si domů odnesla 30 knih v krabici od banánů. „Beru si hlavně psychologickou literaturu na těch pár měsíců, co bude knihovna zavřená," dodává.

Knihovna bude uzavřena celé tři měsíce.

„Zavíráme 6. června, a pokud vše dobře půjde, plánujeme na 1. září slavnostní otevření," doplnila. Aktuálně má knihovna v Luhačovicích necelých 1400 registrovaných čtenářů. Noví zájemci o čtenářskou průkazku pak v rámci znovuotevření knihovny dostanou celoroční registraci zdarma.

„Musí se ale jednat o nově registrované čtenáře a musí přijít právě v den slavnostního zahájení," doplnila vedoucí knihovny. Prvního června proběhlo také tradiční „pasování prvňáčků". Příští rok by dominantní stavba luhačovické knihovny měla získat i novou fasádu.

MARCELA KANIOVÁ