„V současné době nabízíme zájemcům více než čtrnáct set titulů ve zvukové podobě. Vypůjčit si je mohou každé úterý od devíti do jedenácti hodin pouze nevidomí a slabozrací, a to zdarma. Vzhledem k časové náročnosti si berou nahrávky domů. Jedna kniha je zpravidla na deseti až patnácti kazetách, v poslední době máme ale stále více nahrávek ve formátu mp3,“ sdělila knihovnice hudebního oddělení zlínské krajské knihovny Marcela Pikartová.
„Je to opravdu skvělá věc. Půjčuji si zvukové knihy často a rád, už jsem se jich naposlouchal spoustu. V knihovně mají velký výběr z různých žánrů, což je skvělé,“ pochvaloval si člen zlínské Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Milan Hradil.
Pro zvukovou knihu si ale nevidomí nemusejí chodit do knihovny. „Mají možnost stahovat si knihy přes internet v namluvené i textové podobě, kterou pak ozvučený počítač pro lidi s poškozeným zrakem dokáže převykládat,“ řekl vedoucí krajského střediska obecně prospěšné společnosti Tyfloservis pro nevidomé Petr Mach.
Zlínské Tyflocentrum dokonce pro nevidomé a slabozraké z regionu vydává zvukový magazín. „Jednou za dva měsíce přinášíme informace z regionu formou jakýchsi zvukových novin. Vyrábíme vždy čtyři verze, pro každý okres Zlínského kraje. Věnujeme se zejména informacím, které by mohly být zajímavé nebo prospěšné pro nevidomé,“ informovala Hana Bílková z Tyflocentra. Ta magazíny sama namlouvá.
Podle ní pomáhá udržovat aktuálnost zpráv také spolupráce se zlínským magistrátem, který poskytuje Tyflocentru informace. „Magazín si zájemci mohou nechat posílat e-mailem nebo poštou. Formou slepecké zásilky klientovi zašleme kazetu, kterou po poslechu odešle zpět na naši adresu a dostane na ní zase nový magazín,“ dodala Bílková.
Igor Dostál