V Krajské nemocnici Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně mohou po celý listopad přijít muži na bezplatné preventivní vyšetření na urologii bez doporučení praktika.

„Stačí pouze zavolat po 9. hodině na telefon 577 552 858 a domluvit se na konkrétním termínu. Příchozím bude odebráno malé množství krve a moči, zájemci mohou také podstoupit komplexní vyšetření urologem,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská s tím, že v případě podezřelých nálezů budou zdravotníci pacienty telefonicky kontaktovat ohledně dalšího postupu.

„Muži by se obecně měli začít aktivně zajímat o kondici své prostaty po 50. roku věku. Pokud ale v přímé pokrevní linii měl někdo rakovinu prostaty, jedná se o rizikový faktor a doba se posunuje už do 45 let. Výskyt rakoviny prostaty stoupá s věkem. Rakovina varlat se nejčastěji vyskytuje u mladistvých mužů ve věku 20 až 40 let,“ vysvětlil primář Urologického oddělení KNTB Martin Kučera.

Nejvyšší výskyt rakoviny prostaty v České republice je právě ve Zlínském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá 172 onemocnění.

„V naší krajské nemocnici ročně sdělíme diagnózu rakoviny prostaty 150 až 200 mužům, v celém kraji pak kolem 500 mužům. U rakoviny varlat je počet pacientů výrazně nižší, a to asi 10 až 15 v KNTB, ve Zlínském kraji zhruba 35,“ doplnila mluvčí.

I u rakoviny prostaty a varlat platí, že nejdůležitější je zdravý životní styl a preventivní vyšetření, která dokáží onemocnění včas odhalit a léčit.

„Do akce Movember se v Krajské nemocnici T. Bati zapojí ve středu 9. listopadu také dobrovolní hasiči ze Zlína Kostelce, kteří na urologii podstoupí komplexní preventivní vyšetření,“ uzavřela Lipovská.