Tyto čtyři subjekty již minulý týden v pondělí podepsaly dohodu o povolební spolupráci. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají 27 mandátů. Rada města bude mít i nadále jedenáct členů, vítěz voleb Hnutí ANO v ní obsadí většinu šesti hlasů, ODS připadnou tři hlasy a po jednom zástupci získali lidovci a Piráti.

Všechna čtyři uskupení byla v koalici také v uplynulém volebním období. Společně s nimi se na vládě ve Zlíně podíleli i Starostové a Nezávislí, kteří však nyní poputují do opozice.

„Vědomi si odpovědnosti vyplývající z volebního výsledku, blízkosti programů a řešení potřeb občanů na komunální úrovni, jsme uzavřeli s koaličními partnery smlouvu vycházející z politické otevřenosti, informovanosti a vzájemné spolupráce. Jejím cílem je zajištění prosperity a rozvoje statutárního města Zlína ku prospěchu občanů,“ sdělil primátor Zlína Jiří Korec.

Volební štáb hnutí ANO. Okolo devatenácté hodiny je o vítězi voleb ve Zlíně rozhodnuto.
Korec: Lidé nám dali vysvědčení. Volby ovlivnila energetická krize i zdražování

Rada má včetně primátora nově sedm uvolněných členů, v té minulé bylo o jednoho méně. Zastupitelstvo má celkově o dva uvolněné členy zastupitelstva více, pro město to bude znamenat navýšení měsíčních nákladů o 120 tisíc. Radní ale slibují zefektivnění práce, většina staronových radních ve svých gescích pokračuje.

Lídr ODS Tomáš Goláň se navzdory zákulisním předpokladům radním pro oblast ekonomiky a financí nestane.

„Během povolebních jednání, která byla plné emocí, se Tomáš rozhodl, že se nestane členem rady. Šli jsme do voleb s cílem vyhrát a uspět na nejvyšším křesle, a to primátorském. Já jeho rozhodnutí plně respektuji a chtěl bych mu v jeho další senátorské činnosti popřát hodně úspěchů. Věřím, že naše spolupráce bude pokračovat a on pro nás bude stejně přínosný svou prací na celostátní úrovni v Praze,“ řekl Miroslav Chalánek z ODS.

Složení Rady města Zlína včetně gescí bude navrženo ke schválení zastupitelstvem města Zlína na svém ustavujícím zasedání 20. října 2022. Programové prohlášení koalice pravděpodobně nestihne schválit.

Nová radniční koalice v Otrokovicích je na světě. Město povede hnutí ANO 2011, Občané OE s podporou Pirátů, KDU-ČSL, ČSSD, ODS a OMMO – hlas občana. Starostkou bude i nadále Hana Večerková (ANO 2011).
Široká koalice je na světě. Otrokovice povede šest stran v čele s ANO

Složení Rady města Zlína podle stran:

ANO 2011

Jiří Korec - primátor

Pavel Brada - náměstek primátora, uvolněný

Michal Čížek - náměstek primátora, uvolněný

Jana Bazelová - náměstkyně primátora, neuvolněná

Václav Kovář - člen rady, uvolněný

Tomáš Krajíček - člen rady, neuvolněný

ODS

Miroslav Chalánek - náměstek primátora, uvolněný

Martina Hladíková - náměstkyně primátora, uvolněná

Pavel Konečný - člen rady, neuvolněný

KDU-ČSL

Vojtěch Volf - náměstek primátora, neuvolněný

ČPS

Jiří Robenek - člen rady, uvolněný