Spor ohledně přidělování městských zakázek manželovi Ireny Ondrové nadále pokračuje. Exprimátorka jakoukoli souvislost odmítá

Střet zájmů je podle nynějších radních nezpochybnitelný. Bývalá primátorka však jakékoli pochybení nadále odmítá.

Před týdnem se Ondrová proti nařčení TOP 09/STAN ohradila. „Přes orgán, v němž jsem seděla já, to jest přes Radu města Zlína, žádné rozhodování o zakázce pro firmu mého manžela neprošlo. Tečka,“ bránila se.

Včera však současné vedení města předložilo listinné důkazy, že o některých rozhodnutích musela bývalá první dáma Zlína stoprocentně vědět. „Já říkám, že paní Ondrová lže, a dokládám to těmito dokumenty,“ obul se do ní náměstek primátora Ondřej Běták (TOP 09/STAN). Poukazoval zejména na dvě zakázky, u nichž byla přímou předkladatelkou a nejzodpovědnější osobou Ondrová.

První se týkala veřejné zakázky na druhou část rekonstrukce Malé scény, druhá pak provozování trafostanice vysokého napětí v Kongresovém centru. V obou případech byla Ondrová pověřena realizací zakázky a podpisem smlouvy s uchazečem, který nabídl nejvýhodnější nabídku. Obě zakázky získala firma jejího manžela.

U rozhodování jsem nebyla, brání se

Exprimátorka si však stojí za svým. „U protokolu o výběrovém řízení jsem nebyla. Vždy si rozhodovaly patřičné odbory samy a já pak jejich finální stanovisko jen dále oznamovala,“ odmítla včera jakoukoli, byť třeba nechtěnou spoluúčast Ondrová.

Zároveň neskrývá své rozčarování. „V minulém týdnu se mi vybavila snad jen zakázka na rekonstrukci Malé scény. Ale nenapadlo by mě, že se někdo bude zaobírat zakázkami, které byly v řádech několika málo tisíců ročně. Přijde mi, že někdo hledá za každou cenu nějaké záminky,“ konstatovala.

Nadále však lze polemizovat nad tím, zda i drobné zakázky provázané se svým manželem neměla oznamovat zastupitelům. „Rozhodně by neměla být členkou výběrové komise, a pokud se objeví podobný střet zájmů, měla by o něm před schvalováním informovat ostatní zastupitele,“ naznačil nedávno Vladan Brož z organizace Transparency International.

Dokumenty, které podle některých členů současné koalice Ondrovou usvědčují z neetického jednání, budou navíc v budoucnu vyvolávat další tlaky na její osobu. „Na základě těchto důkazů chceme iniciovat její odstoupení z kulturní komise, z komise státní památkové péče a ze správní rady filharmonie,“ zdůraznil náměstek primátora Bedřich Landsfeld (M.O.R.).

Podporu prý zástupci TOP 09-STAN podle Ondřeje Bětáka najdou i u dalších koaličních partnerů.

Podobně blízké vazby jako v minulosti jsou navíc podle zástupců města v současnosti nemyslitelné. „Výběrových řízení se vždy účastní minimálně pět firem a neexistuje, aby některá byla rodinnými vazbami spojena s představiteli města,“ dušuje se Běták.