Koho si zvolí sociální demokraté za partnery, rozhodnou ale možná už v pondělí. Hejtmana i nové radní by tak zastupitelstvo mohlo volit ve středu 12. listopadu.

Některé možnosti už ve hře nejsou

Jisté zatím je, že ČSSD nepůjde do dvojkoalice s ODS, lidovci či komunisty. Komunisté tak vypadli ze hry, protože s nimi nechce spolupracovat žádná ze stran. Rýsují se tedy ještě čtyři možnosti. Buď se spojí sociální demokraté se Starosty, nebo utvoří trojkoalici – s ODS a KDU-ČSL, ODS a Starosty nebo lidovci a Starosty.

Vyloučena je čtyřkoalice, jelikož Starostové rozhodně nechtějí být součástí velké koalice.

„Jak jsem již uvedl dříve, dvojkoalice s ODS, KSČM a KDU-ČSL nezískaly u našeho klubu zastupitelů většinovou podporu. O ostatních variantách stále jednáme a nic není uzavřeno,“ objasnil lídr ČSSD Stanislav Mišák.

Jak už také lídr sociálních demokratů řekl, v pondělí se sejde znovu se všemi možnými koaličními partnery. Tedy s ODS, KDU-ČSL, KSČM i Starosty. „Nemohu ovšem předjímat, zda budou jednání uzavřena a dojde k dohodě o podobě nové koalice,“ řekla včera navečer Mišák.

Poradí se i další strany ve svých klubech

Včera zástupci ČSSD jednali o alternativách případné spolupráce, které vzešly z jednání jejich klubu, nejdříve s lidovci a pak s občanskými demokraty. Ti je následně projednají ve svých stranických orgánech. Stejně tak sociální demokraty čeká ještě dnes jednání uvnitř výkonného výboru a v neděli s klubem zastupitelů.

Podle lídra KDU–ČSL Jindřicha Ondruše navázaly strany při včerejších jednáních na minulé rozhovory. „Potvrdili jsme, že máme vůli jednat o spolupráci. Sociální demokracie nám řekla, že je tato spolupráce možná. Ale než projednají možnosti ještě s ODS, nebudou říkat své preference dopředu,“ uvedl Ondruš.

Sociální demokraté prý také křesťanským demokratům sdělili, že chtějí mít většinové zastoupení v krajské radě. Tedy pět míst z devíti. „Všechny informace předložíme a projednáme s naším krajským výborem,“ doplnil lidovecký lídr.

Vyjádření ODS se sehnat nepodařilo, jelikož se jednání posunulo do večerních hodin.

Sociální demokracie, která před čtrnácti dny přesvědčivě vyhrála krajské volby ve Zlínském kraji, získala od voličů 35,4 procenta. Na druhém místě skončili občanští demokraté s téměř dvaadvaceti procenty.

Křesťansko­ demokratická strana získala 13,35 procenta, 11,18 procenta potom komunisté. Do zastupitelstva se dostali také Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj s více než desíti procenty hlasů voličů.