„Jednání trvala dlouho, byla náročná… Ale spolupracujeme a jednáme ve shodě,“ uvedl Roman Kaňovský z ANO.

Lídři stran ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů stvrdili včera v odpoledních hodinách svými podpisy koaliční smlouvu. Pět stran tvořících vládu města disponuje 29 mandáty v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

Opozici bude tvořit uskupení ZLÍN 21, Rozhýbejme Zlín a SPD.

Jasno již je i ve věci rozdělení kompetencí.

„Rozvrhli jsme je tak, abychom v co největší míře naplnili naše volební programy,“ konstatoval dvaatřicetiletý kandidát na primátora Jiří Korec.

Dnes by měl být s největší pravděpodobností zvolený většinou zastupitelů a stane se tak nejmladším primátorem v historii města. Zařadí se i mezi nejmladší primátory v historii České republiky.

Jiří Korec přiznal, že je rád, že se vše podařilo dotáhnout až k podpisu smlouvy a věří, že sestavili konstruktivní a stabilní vládu města. Rozložení vlády města podle něj zůstává stejné, mění se jen jména. 

Bude tak jeden primátor, pět náměstků, z toho dva neuvolnění, a jeden neuvolněný zastupitel. Místa v jedenáctičlenné radě jsou pak rozvržena po čtyřech pro ANO a STAN, po jednom dostanou další tři subjekty. 

Některé resorty pak přejdou ze STAN na ANO a obráceně.

„Je to dáno tím, že jsme nejdříve řešili post primátora a jeho kompetence. Proto mohlo dojít k přesunu resortů,“ uvedl lídr hnutí ANO Roman Kaňovský.

Pod hnutí ANO tak bude například spadat oblast realizace investičních akcí, správa majetku nebo dotace, kompetencemi STAN bude ekonomika a finance, územní plánování nebo školství.

Jiří Korec vysvětlil, že některé oblasti přešly i na nové koaliční subjekty: na lidovce, ODS a Piráty. „Poměr v radě současné vlády byl 7:4 pro STAN,“ dodal. Čtyři radní byli z hnutí ANO.

ODS CHCE POKRAČOVAT, IT MAJÍ PIRÁTI 

„Budeme spolupracovat s komisemi místních částí. Tuto oblast zaváděla ódéeska před lety a nyní bychom v ní chtěli pokračovat,“ sdělil lídr ODS Miroslav Chalánek, pod jehož křídla spadá i spolupráce v oblasti mládeže, tělovýchovy a sportu.

Jasno, co se týká kompetencí, bylo u Pirátů ihned po sestavení koalice.

„Byli jsme domluvení hned. Chtěli jsme oblast IT,“ vysvětlil lídr Pirátů Jiří Jaroš, nováček na zlínské radnici.

V kompetenci budou mít Piráti také spolupráci s UTB a eGoverment.

„Každý občan má právo komunikovat s radnicí elektronicky, aby všechny náležitosti mohl vyřídit z pohodlí domova,“ vysvětlil.

Ke třenici patrně došlo mezi STAN a KDU-ČSL. STAN v čele s Miroslavem Adámkem si obhájil čtyři místa v radě na úkol dvou míst lidovců.

„Řešili jsme druhého radního, kterého mělo KDU-ČSL mít. Smlouvu jsme podepsali a za tím se voda uzavřela,“ uvedl lídr lidovců Aleš Dufek.

Věnovat se budou sociální oblasti, zejména demografickému programu: problematice stárnoucích lidí.

Programové prohlášení by mělo být představeno do měsíce.

„V koaliční smlouvě máme uvedeny měsíce dva, ale nemáme důvod otálet,“ uvedl budoucí primátor Zlína.

„Jednání trvala dlouho, byla náročná. Vždy se lépe domluví dvě strany než pět. Ale spolupracujeme a jednáme ve shodě,“ uvedl Roman Kaňovský.

Povolební vyjednávání ale měla turbulentní vývoj a koalice pěti stran je až druhou složenou koalicí, kterou dvojblok ANO a STAN uzavřel.

V první verzi přizval uskupení Rozhýbejme Zlín, situaci jim ale zkomplikovala kontroverzní osoba senátora Ivo Valenty. Ten byl pro některé členy zvolených zastupitelů personou non grata, koalice se po dlouhých vyjednáváních rozpadla.