„Od konce dubna vypravujeme každou sobotu speciální spoj z Kroměříže, který má zastávku ve Zlíně a odtud pokračuje směrem na Vsetín až do Bystřičky. V neděli pak jezdí autobus do Stupavy. Ten vyráží z Kroměříže přes Zlín, Uherské Hradiště a Buchlovice,“ uvedl náměstek dopravní společnosti Krodos Bus Kroměříž Vladimír Dostál. Podotkl, že během prázdnin by měly spoje jezdit kromě víkendu i ve středu, čtvrtek a pátek.

„ČSAD Vsetín vypravuje tady v okrese autobusy na dvou trasách. Spoj, který jezdí ze Zlína do Velkých Karlovic je nedělní. Jedná se o klasický autobus, který má vzadu přidělaný závěsný rám pro sedm kol,“ sdělil vedoucí provozovny ČSAD v Rožnově Miroslav Žamboch.

Podotkl, že druhá linka je vypravována v sobotu ze Zlína přes turisty často vyhledávaná místa Troják a Tesák do Bystřice pod Hostýnem. „Tento autobus jsme zaváděli teprve v loni, takže uvidíme, jak se letos osvědčí,“ poznamenal Žamboch.

Poznamenal, že v kraji jezdí klasické cyklobusy, do kterých je možné umístit až pětadvacet kol jen na Rožnovsku. „Jezdí o víkendu z Valašského Meziříčí přes Pustevny až na horské sedlo Bumbálka nedaleko hranic se Slovenskem,“ vypověděl Žamboch. Doplnil, že v týdnu si mohou cyklisté tento speciální bus pronajmout. Cena se odvíjí od počtu kilometrů a délky čekací doby.

Prudký nárůst zájmu o přepravu jízdních kol zaznamenaly i České dráhy. „Ve Zlínském kraji jsou na pravidelných linkách regionovy schopné převážet pět až šest kol najednou. Operativně jsme pak schopni ke klasickému osobnímu motorovému vlaku připojit vůz, jehož polovina je speciálně upravená pro přepravu kol,“ řekla regionální mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová. Zmínila, že o zapojení těchto speciálních vozů si mohou lidé předem požádat a kromě jízdenky za sebe a kolo neplatí žádné další poplatky.

Služby pro cyklisty však od minulého roku nenabízejí jen autobusoví dopravci a dráhy, ale také městská hromadná doprava.

„O víkendech a státních svátcích mohou cestující díky nové službě snadno překonat velké výškové rozdíly mezi údolím Dřevnice a okrajovými částmi města ,“ informoval ředitel Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice Josef Kocháň. Zmínil, že pro přepravu jakéhokoliv jízdního kola stačí cestujícímu označit pouze jízdenku za devět korun.