„Letos už se k dnešnímu dni zaregistroval stejný počet jako loni, tedy necelých dvě stě třicet osob starších patnácti let,“ upřesnila manažerka zlínské Charity Pavla Romaňáková. Právě ty jsou totiž jako vedoucí skupinek nejdůležitější. „Dělají doprovod menším dětem, které by jinak samy chodit nemohly,“ dodala.

A v posledních letech se podle Romaňákové zájem starších stále zvyšuje. „Například minulý rok jsme zaznamenali nárůst vedoucích z dřívějších 160 na 227, tedy skoro o sedmdesát,“ podotkla.

Důvodem je možná to, že si lidé začínají uvědomovat potřebu pomáhat druhým, domnívá se manažerka. „Po několika letech pauzy se třeba znovu přihlásili zájemci z obce Šarovy,“ poznamenala.

Tři králové budou koledovat na Zlínsku od druhého do šestého ledna. „Přestože je jich hodně, všechna obydlí nestihnou navštívit,“ posteskla si manažerka. Například na celý Zlín bude skupinek kolem sto dvaceti. Ty se zaměří především na centrum města a sídliště Jižní Svahy.

„V budoucnu bychom chtěli pokrýt také části Podhoří, Louky nebo Příluky,“ sdělila Romaňáková. Přispět koledníkům do kasičky ale budou mít možnost všichni.„Již tradičně pořádáme u kostela na Jižních Svazích pátého ledna moravskou zabijačku. Peníze získané z prodeje výrobků také podpoří sbírku,“ uvedla. O den později zavítají potom tři králové také na všechny bohoslužby v kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně na Jižních Svazích. ⋌(šid)