„Trend zvýšeného zájmu o nájemní bydlení sledujeme už několik let. V srpnu obvykle většina nabízených nájemních bytů najde své nové nájemce. Je to částečně způsobeno i zájmem ze strany studentů, kteří se nedostali na koleje,“ potvrzuje Dalibor Stříbný, jednatel společnosti Explicit reality.

Univerzita T. Bati ve Zlíně nabízí ubytování na třech kolejích, v jedno, dvou a třílůžkových pokojích. Průměrná cena za dvojlůžkový pokoj je 4420 korun za měsíc. „Koleje jsou již zaplněné, aktuálně řešíme poslední volná místa,“ reagovala na dotaz Deníku Jarmila Naňáková z Kolejí a menz UTB.

Mnoho studentů, kteří se nedostali na koleje nebo preferují větší soukromí a komfort, hledá alternativní možnosti ubytování v pronájmech.

Jižní svahy a centrum jsou nejžádanější

Velký zájem je o byty typu 2+1. Průměrné měsíční nájemné za 70metrový byt ve Zlíně se pohybuje v od 12 000 do 15 000 korun bez energii. Záleží na lokalitě, stavu a vybavení bytu.

„Zlínským specifikem jsou baťovské domky, o které je velký zájem i ze strany studentů. Oproti bytu mají navíc k dispozici zahrádku. Co se týče lokality, největší zájem je o pronájmy v blízkosti univerzity. Jedná se tedy o centrum Zlína, případně celé Jižní svahy, kde jsou také budovy univerzity,“ vysvětluje Miroslav Zvonek z realitní agentury Zvonek.

Preferují vybavené byty

Větší byty s více studenty znamenají při rozpočítání nákladů cenově výhodnější řešení. Důležitou podmínkou při výběru je kromě vzdálenosti od fakulty také dostupnost městské hromadné dopravy.

Většina studentů chce přijít a bydlet. To znamená alespoň základní vybavení pronájmu. Postele, psací stoly, skříně či základní kuchyňské spotřebiče jim usnadňují bydlení bez složitého stěhování nábytku a snižují počáteční náklady na zařízení bytu. Nicméně někteří studenti jsou ochotni přijmout i méně vybavené nebo nevybavené byty, pokud je nájemné nižší. A následně si jej dovybaví sami.