„Nabízíme jak krátkodobé, tak dlouhodobé brigády. Záleží na studentech, jestli chtějí pracovat jen přes prázdniny nebo přes školní rok,“ uvedl vedoucí restaurace McDonald Tomáš Vunderle. V provozovnách této firmy studenti zajišťují jak přípravu pokrmů, tak obsluhu zákazníků i úklid prostor.

Studenti prý mají o tuto práci velký zájem. „Hlavně v těchto obdobích, kdy maturují a potřebují něco na prázdniny, než nastoupí na vysokou školu,“ vysvětlil.

O práci ve dvou zlínských pobočkách této společnosti žádají spíše středoškoláci a větší zastoupení mezi nimi mají dívky. S vyřízením žádosti o práci problémy nebývají. „Jakmile se k nám dostaví, dostanou dotazník a záleží na jejich schopnostech, jak rychle si stihnou vyřídit potřebné dokumenty. Může to být velmi rychlé, do týdne mohou pracovat,“ poznamenal. Podle Vunderleho právě studenti představují drtivou většinu všech zaměstnanců. „Je to z toho důvodu, že jsme velmi flexibilní, co se týče pracovní doby. Studentům tím umožňujeme přivýdělky i během studia,“ vysvětlil.

Mezi mladými lidmi jsou však i ti, kteří se snaží získat brigádu ve svém studijním oboru. „Hledám brigádu na školní rok. Chtěla bych dělat grafičku v nějaké firmě. Ukončila jsem střední školu a příští školní rok jdu na jazykovou. U toho bych chtěla pracovat,“ řekla dvacetiletá Lucie Martincová z Lutoniny. O tom, kolik by si chtěla vydělat, příliš jasnou představu zatím nemá.

Kompletní článek naleznete v tištěném vydání Zlínského vydání.