I tam se však popíjí dobré pivo a jí pečené maso se zelím podle bavorské receptury. V sobotu 21. listopadu si na něm pochutnávala v místní restauraci U Pekařů asi třicítka lidí.

Tradiční pochutinu jim i letos připravil Leo Bařinka, který má za chalupou zděnou pec. Jak prozradil, upéct sedmadvacet kolen je práce na celý den.

„O půl desáté jsem začal topit a před obědem dal do pece první várku na dvě hodiny. Potom jsem musel znovu přitopit a péct další. Kolena je potřeba během pečení také obracet,“ podotkl Bařinka. Sám je však názoru, že masu upečenému v peci na chleba se nevyrovná žádné připravené v sebelepší troubě.

Organizátoři se původně obávali, že se takové množství jídla ani nesní. Stoly se totiž kromě masa prohýbaly koláči, zákuskami, slaným pečivem, sýrem i fazolovou směsí. Co kdo měl doma, přinesl nabídnout ostatním. Počasí jim ale narozdíl od loňských kalamit přálo, takže návštěvníci zaplnili celý sál hospody. Většinu z nich tvořili sportovci, členové místního sdružení Kolo-běžky.

„Listopad a prosinec je pro nás hluchým obdobím. Skončí sezóna ježdění na kolech a čekáme na sníh. Na Oktoberfestu se proto symbolicky loučíme s uplynulým rokem. Oficiálně jej však zakončíme silvestrovským výšlapem na Vršatec a Chmelovou,“ sdělil jeden z organizátorů Jaroslav Jiříček, který s myšlenkou pořádat akci s recesním názvem původně přišel a byl také v roce 2005 jedním ze zakládajících členů Kolo-běžky.

Jak doplnil Stanislav Floreš starší, původně pořádalo výlety sportovců pět, dnes už někdy i přes stovku lidí. „Přidává se k nám i hodně mladých lidí a na kolech jezdíme prakticky pořád, dokud se dá. Po práci i o víkendech. A každou akci zakončíme na koupališti, kde se občerstvíme,“ pousmál se jeden z členů.

Přestože se sportovci sešli v sobotu hospodě, aktivita nechyběla ani tam. Hrál se ping-pong a kulečník. Přítomné obohatila i přednáška místního zájemce o vesmír Lubomíra Kohoutka. Kromě proslovu pobavil návštěvníky i svým přiznáním, že první dalekohled si koupil proto, aby mohl nahlížet do sprchových koutů svých sousedů. Podobně jako řadu dalších vtipů u piva jej však pronesl s nadsázkou.