Luhačovické zastupitelstvo přikleplo jejich pořadateli stopadesátiti­sícový grant

Lednové zasedání luhačovického zastupitelstva totiž zamítlo grant, o který jejich pořadatel, kterým je společnost Lázně Luhačovice, zažádal. Toto rozhodnutí se však ve čtvrtek podařilo zvrátit a konání kolonádních koncertů i v letošním roce tak už nic nestojí v cestě.

„Schválili jsme příspěvek ve výši 150 tisíc korun, tedy ve stejné výši jako minulý rok,“ informoval starosta Luhačovic František Hubáček. Ten zároveň přiznal, že případnému schválení na předchozím zasedání zastupitelů bránila nízká účast. „Přišlo pouze 16 lidí, kvůli čemuž se nám potřebných 11 hlasů pro odsouhlasení grantu nepodařilo získat,“ připomněl Hubáček.

Se čtvrtečním verdiktem zastupitelů se ztotožňuje i radní Marian Ležák (TOP 09). „Nechtěli jsme ohrozit kulturní vyžití ve městě,“ řekl Ležák.

Rozhodnutí zastupitelů samozřejmě uvítal ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela. „Považuji to za úspěch. Bez grantu by bylo konání koncertů významným způsobem ohroženo. Přece jen se jedná o veřejné kulturní akce, které nemůžeme financovat sami,“ sdělil Krůžela s tím, že celkové roční náklady na kolonádní koncerty se pohybují okolo 450 tisíc korun.

Na co konkrétně peníze od města poputují objasnil mluvčí Lázní Luhačovice Jiří Dědek. „Využijeme je k uhrazení honorářů vystupujících umělců, které činí více než 200 tisíc korun,“ vysvětlil.

Zároveň se pozastavil nad tím, že finance k pořádání kolonádních koncertů přicházejí pouze ze strany Lázní Luhačovice a města. „Sami přitom disponujeme pouze jednou třetinou lázeňských ubytovacích kapacit. Snažíme se oslovovat i ostatní subjekty, ale ty se nejčastěji odkazují právě na roli města, které by prý vystoupení mělo dotovat vyšší částkou,“ konstatoval Dědek.

Podle Hubáčka však mají Luhačovice k dispozici pouze omezený objem peněz, který mohou mezi jednotlivé žadatele o granty rozdělit. Zachování koncertů však kvituje s povděkem. „Jsou pro město velkým přínosem a nedokáži si představit, že by měly skončit. Sám si na ně pamatuji už z dětství a k lázeňskému životu neodmyslitelně patří,“ zavzpomínal starosta.

Pokračování dlouholeté tradice koncertů těší i hudební formace, které v jejich programu figurují pravidelně. „Jejich zánik by nás určitě mrzel. Lázeňští hosté při korzování po kolonádě rádi uslyší známou melodii a jednotlivá vystoupení jim dokáží příjemně zpestřit den,“ myslí si organizační vedoucí komorního orchestru Coppelia Silvia Geryková. Ten podle jejích slov zajíždí do lázeňského města už dvacet let.

V podobném duchu hovoří také organizační vedoucí dechové hudby Javorinka ze Strání Antonín Popelka. Ta má na Lázeňském náměstí letos vystupovat také už po několikáté. „Kdyby koncerty měly skončit, byla by to škoda. Přece jen jsou dost navštěvované a chodí na ně nejen lázeňští hosté, ale i lidé ze širokého okolí. Zároveň jsou určitě přínosem i pro luhačovické restauratéry, kavárníky nebo obchodníky,“ nastiňuje Popelka.

S tím souhlasí provozní Kavárny Dům Bedřicha Smetany Jaroslav Jelínek. „Koncerty se konají kousek od nás, takže jejich posluchači k nám pak na kávu zavítají poměrně často,“ poukázal Jelínek.

Naopak v restauraci Racek na ulici Dr. Palka Blaho prý zvýšený zájem o jejich služby při konání kolonádních vystoupení prakticky neregistrují. „Samozřejmě k nám někteří jejich návštěvníci chodí, ale jejich počet není nijak zásadní. Zánik koncertů by nás nijak neohrozil,“ zdůrazňuje majitel restaurace David Bali – Jenčík, podle kterého se koncerty konají jen několikrát do roka a pouze omezenou dobu. „Navíc jsme zaměřeni především na večerní provoz, takže i proto nás jejich fungování nijak neovlivňuje,“ dodal Bali – Jenčík.

Osmadvacetiletého Romana Kudu z Luhačovic by případné zrušení kolonádních koncertů příliš nevzrušovalo. „Nejsem příznivcem takovéto zábavy a cíleně na koncerty rozhodně nechodím,“ přiznal Kuda. Zároveň však připustil, že už se na vystoupení několikrát zastavil. „Vždy to bylo ale jen na pár minut, když jsem šel kolem,“ podotkl. Nejvíce by pak podle něj koncerty navštěvují lázeňští hosté vyššího věku. „Došlo-li by k zániku kolonádních vystoupení, mohlo by to způsobit částečný odliv těchto návštěvníku jinam,“ uzavřel Kuda.