Velcí fandové Vánoc tam zdobí stromeček už koncem listopadu. Většina místních ale začátkem prosince. Celé město se rozsvítí 5. prosince, kdy mají Kolumbijci takzvaný svíčkový den.

„Ve všech domácnostech i kolem domů jsou svíčky. V den, kdy chodí v Čechách Mikuláš, bývá u nás párty, kterou si ale také užívají hlavně děti,“ popisuje doktorand, který se u nás zabývá aplikací medicíny v polymerech. Zdůraznil, že na přelom 24. a 25. prosince se Kolumbijci duchovně připravují. Devět dní se scházejí v různých čtvrtích ve městě. Nejprve v rodinných kruzích v domácnostech a potom ve veřejných prostorách. Modlí se a zpívají koledy.

„Setkání nejsou povinná. Třeba moje matka je katolička, tak na ně chodívá, ale sestra, která vstává denně brzy do práce, jenom zřídka. Já chodím také pouze občas,“ podotkl Jorge. V den narození Ježíše Krista jsou podobně jako u nás stromečky ve městě i v domácnostech. Kolumbijci se ale neobdarovávají v podvečer, ale přesně o půlnoci. 24. prosinec totiž oficiálně půl dne pracují.

„Kdo je zaměstnaný v obchodě, tak si moc neodpočine. Lidé ještě chodí nakupovat dárky. Ale ostatní toho do dvanácti hodin v práci moc neudělají,“ poznamenal mladý muž z Bogoty.

Kolumbijci nejedí o Vánocích kapra s bramborovým salátem. Většina z nich si připraví polévku s kuřecím masem a bramborami nazývanou Ajiaco. Jako hlavní jídlo se podává buď krocan, což je prý spíše pro ty lenivější, anebo paella s mořskými plody či kuřecí. Typickým vánočním jídlem je také kukuřice se sýrem zvaná buñuelo.

Na pobřeží se jedí také ryby, opražený kokos s mlékem smíchaný s rýží nebo smažené banány. Ty jsou údajně mnohem větší, než na jaké jsme zvyklí my, a nejsou také tak sladké.

Po půlnočním předání dárků jdou děti spát a dospělí se baví na rodinné párty do rána. Někteří prý ale oslavují třeba dva dny.

Jorge už strávil Vánoce i v Česku. Konkrétně u své přítelkyně a její rodiny. „České Vánoce se mi líbí. Co se ale týče jídla, jste hodně svázaní. My Kolumbijci více experimentujeme,“ zhodnotil zlínský vysokoškolák. „Nelíbí se mi však, jak prožíváte 25. prosinec. Jste zvyklí dívat se na televizi. To my obvykle vyrazíme na výlet, do restaurace nebo si uděláme barbecue,“ uzavřel cizinec, který zřejmě stráví i letošní svátky na Moravě se svou potenciální rodinou.