„Letošní léto je specifické v jedné věci, jako tomu nebylo už hodně let. Vlivem sucha vysychají kanály, v nichž potkani žijí. Vylézají ven a hledají vodu. Vidět jsou tak stále častěji,“ vysvětlil pro Deník Radovan Šindelář z firmy, která se zabývá hubením hlodavců či hmyzu.

Doteď v létě už třeba v Otrokovicích byli přivoláni k jejich likvidaci ve třech ulicích. Ale zbytečně.

„Potkani nejsou přemnožení ani v místě nepanoval nepořádek. Jen hledají vodu a pak zase zalézají do kanálů. Jejich přítomnost dokáže lidi vyděsit,“ podotkl Radovan Šindelář. Hlášení přitom podle něj evidují stále častěji z různých měst a obcí.

Na komáry pak už můžete letos víceméně zapomenout.

„V tomto létě komáři nebyli a nebudou. Nejsou totiž téměř žádné přírodní tůně. Není to ale nic výjimečného, taková situace už v minulosti byla. Když je sucho, komáři prostě nejsou. Leda že by vytekla z koryta nějaká přehrada či řeka,“ pokrčil rameny odborník z krajské hygienické stanice v Olomouci Libor Mazánek.

Přesto například podle Marie Zahradníčkové z otrokovické radnice, která má na starost městskou zeleň, už dvakrát museli volat firmu na likvidaci zmíněného hmyzu v části Baťov.

„Lidé si stěžovali, že je tam větší výskyt komárů. Většinou píšou maily, abychom situaci řešili. Hodně ale záleží na počasí. Protože už ale dlouho pořádně nepršelo, tůně, ve kterých se líhnou, jsou vyschlé. Je proto klid,“ konstatovala Marie Zahradníčková.

Otrokovice boj s přemnoženými komáry ve velkém zažily tak před jednadvaceti lety, po povodních v roce 1997. Tehdy museli ještě minimálně pět let poté objednávat vůz kvůli postřikům.