V České republice se vyskytuje 43 druhů komárů. K přemnožení dochází hlavně v lužních oblastech, kde mají larvy ideální podmínky k vývoji. Jako přenašeč malárie se uplatňuje hlavně rod Anopheles.
„Komáři rodu Anopheles jsou u nás poměrně běžní, ale postupně se oblast jejich rozšíření posunuje více na sever. Malárii naštěstí nepřenášejí. Poslední tuzemské případy tohoto onemocnění spadají do čtyřicátých let minulého století. Ovšem se změnami klimatických podmínek je riziko zavlečení a lokálního rozšíření poměrně vysoké,“ uvedl Oldřich Šebesta z Protiepidemiologického odboru Hygienické stanice v Břeclavi.
Hrozí zavlečení turisty
Renata Skaličková z Krajské hygienické stanice ve Zlíně dodala, že ve Zlínském kraji se zatím jedná pouze o případy neopatrných turistů, a proto nejsou obavy z nákazy na místě.
„Nejblíže České republice se malárie vyskytuje v Turecku nebo na Arabském poloostrově. V Evropě se trvalé ohnisko nákazy nenalézá,“ informoval přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice v Brně Petr Husa. Nejpravděpodobnější způsob, jímž by mohlo k rozšíření malárie dojít, je podle odborníků zavlečení choroby nakaženým turistou či infikovaným komárem na palubě letadla. Toto riziko stoupá s rostoucím počtem obyvatel Česka, kteří tráví dovolené v exotických destinacích, spadajících do malarických oblastí.
I když komáři nepřenášejí nebezpečné choroby, jejich přemnožení způsobuje kalamitní stavy, které lidem z daných oblastí znepříjemňují život. Prevencí těchto událostí se zabývají specializované firmy.
„Hubení komárů jde provádět několikanásobným postřikem na jaře. Naše služby si objednávají hlavně obce, například Otrokovice. Jedná se hlavně o komára pisklavého, ale s tím, jak se mění teploty, očekáváme i větší nápor komárů Anopheles,“ řekl Vojtěch Zemánek z firmy Asana, která se zabývá dezinsekcí.
Pro pohyb v oblastech s vyšším výskytem komárů je vhodné používat repelent ve spreji. Přičemž velmi účinné jsou přípravky s obsahem dietyltoluamidu, na obalu označení zkratkou DETA.
SOUVISEJÍCÍ VIDEO: Komár sající krev