Důvod? Nedostal se na kandidátku pro podzimní komunální volby. To i přesto, že v zastupitelstvu působil 24 let a patřil mezi nejvýraznější tváře zlínské levice. Míní také, že to bylo kvůli jeho vyššímu věku. Je mu totiž osmdesát.

„Chtěli se mě zbavit, abych je ve volbách zase nepředběhl. Jako člen strany jsem se nevešel ani na poslední místo kandidátky. Přitom dostalo přednost dvanáct nestraníků. Věděli, že bych se do zastupitelstva dostal třeba i z posledního místa," říká František Rábek.

Volební statistiky mu dávají za pravdu. František Rábek mohl být na jakémkoli místě kandidátní listiny, a přesto získával pro KSČM nejvíce preferenčních hlasů ve městě. Naznačuje, že ve zlínské buňce měl s několika dalšími členy osobní rozpory.

„Po půl století práce jsem musel odejít kvůli chování několika lidí. Je to z mé strany forma protestu. Bývalým spolustraníkům vše podrobně vylíčím v rozlučkovém dopise, který jim zašlu," tvrdí dnes už bývalý dlouholetý zastupitel. Jeho hněv padá především na hlavu předsedkyně místní organizace Dagmar Butnikošarovskou.

Ta oponuje, že KSČM dodržuje demokratický princip sestavování kandidátních listin včetně určení pořadí jednotlivých kandidátů. Kandidátkubez Františka Rábka podle ní navrhl městský výbor a následně schválil výkonný výbor.

„Jednalo se tedy o kolektivní rozhodnutí a já jako předsedkyně okresního výboru jsem neměla žádný důvod ani oprávnění tato rozhodnutí měnit," říká Butnikošarovská. Na dokreslení přidává ilustrační příklad. „Pana Rábka na kandidátní listinu nedoporučila ani jeho vlastní, domovská základní organizace," popsala předsedkyně okresního výboru. „Znovu zdůrazňuji, že jak městský výbor, tak okresní výbor oceňujeme záslužnou práci, kterou pan Rábek odvedl za 24 let jako zastupitel města," konstatovala však.

František Rábek rozhodně nepatřil mezi ty, o kterých by v zastupitelstvu nebylo slyšet. Často pomáhal uklidňovat i různá politická teatrální vystoupení některých zastupitelů. Jeho pracovitost ocenil i politický oponent a primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN).

„Hodně práce je za ním vidět zejména v místních částech," uvedl primátor.

Mezi jeho hlavní záslužné činy patří například prosazení šesti desítek parkovacích míst v části U Majáku. „Pan Rábek vždycky uměl poslouchat a měl upřímnou snahu pomoci," prozradil Josef Mezina, Zlíňan, který dění ve zlínské politice sleduje.

Deník se na spor zeptal i místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše. „Pokud se někdo v požehnaném věku nedostal na kandidátní listinu a je s tím nespokojený, tak je mi líto, že to tak cítí, ale je potřeba dát prostor mladším," reagoval obecně Dolejš. S konkrétním případem seznámený nebyl. Potvrdil však slova tajemnice Butnikošarovské o sestavování kandidátek.

„Rozhodují primárky. To se nedá nic dělat. Navíc místní organizace měly skutečně instrukce, aby na kandidátní listiny zařazovaly i lidi mladší a klidně i známé a aktivní nestraníky. Ne všude se to bohužel dařilo," zhodnotil Dolejš.

Podle politoložky z Ostravské univerzity Jiřiny Pavlíkové jsou kroky Františka Rábka ke škodě věci.

„Podobné věci se děly před volbami na více místech. Demonstrativní vystupování ze stran a podobně. Neznám pana Rábka osobně, ale v tomto věku by skutečně měl spíše nabídnout své zkušenosti mladším. Ve svém věku mohl být při jeho zkušenostech někdo, jako je v diplomacii doayen, tedy vážená osoba, ke které se chodí pro radu," míní politoložka Pavlíková.

Podle ní by se navíc padesátileté členství v jakékoli straně mělo zakončit spíše medailí než spory a žalobami.