Končí jeden velký příběh zvaný torzo na Jižních Svazích ve Zlíně. Demolice rozestavěného obchodního centra z 80. let je v plném proudu. Zajištuje ji firma DAV z ostravských Vítkovic, která se na tyto zakázky specializuje. Práce mají co nejméně obtěžovat obyvatele sídliště.

Za odstranění torza město zaplatí 4,7 milionu korun. Původně počítalo s částkou více než pětkrát vyšší, cenu snížila veřejná soutěž a technologie, kterou firma DAV použije.

Řada Zlíňanů už byla skeptická. Slibů, že torzo na Svazích padne, bylo nesčetně. Ale stalo se. Skelet se demoluje, práce potrvají do října. Město ujišťuje, že o nedělích a některých sobotách bude klid. Bourat se nebude ani od 7. do 10. července. Staveniště bude také průběžně kropeno vodou.

Torzo je nikdy nedostavěným obchodním centrem, které začalo růst v 80. letech minulého století. Stavba se záhy zastavila a skelet dlouhá desetiletí hyzdil největší zlínské sídliště. Město se budovu snažilo opakovaně odkoupit. Podařilo se to až v roce 2014 po mnohaměsíčních a složitých jednáních. Budovu a přilehlé pozemky o rozloze cca 39 tisíc metrů čtverečních získalo za 53 milionů korun, tedy za cenu nižší, než je v dané lokalitě obvyklá. Původní požadavek, se kterým majitel do jednání vstupoval, byl přitom cca 90 milionů korun.

Přestože má podle územního plánu vzniknout na ploše po torzu obchodní centrum, s něčím takovým radnice nepočítá, ujistil mluvčí Zlína Zdeněk Dvořák.

Po odstranění torza bude mít město k dispozici cennou rozvojovou plochu. V první fázi dojde k terénním úpravám, aby prostor navázal na stávající Centrální park. Co s ním bude dál, k tomu se budou moci vyjádřit i obyvatelé Zlína v anketě, kterou od srpna spustí město na webu www.zlin.eu a v Magazínu Zlín.