„K 31. květnu 2021 je propuštěn ze služebního poměru,“ řekla Deníku policejní mluvčí Lenka Javorková.

Bližší podrobnosti neuvedla a stejně se zatím staví ke svému konci i samotný Bronislav Šabršula, který na opakované žádosti o rozhovor nereagoval.

I tak zaznamenala tato informace v policejních kruzích velký rozruch.

Do povědomí veřejnosti se plukovník a vystudovaný právník dostal nejen díky své policejní práci, ale také několika incidentům, které pronikly až do médií.

Bronislav Šabršula
Šéf policie v Uherském Hradišti Bronislav Šabršula končí

Kompromitující materiály a alkohol

Radiožurnál třeba připomněl, že jeho jméno figurovalo i v souvislosti se zveřejněnými nahrávkami schůzek na twitterovém účtu Julius Šuman v létě před parlamentními volbami v roce 2017.

Podle zjištění Radiožurnálu měl Šabršula zásobovat kompromitujícím materiálem na exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a bývalého policejního ředitele Tomáše Tuhého dnes již bývalého novináře Mf Dnes Marka Přibila.

V několika dalších případech se spekulovalo, že hlavní roli sehrával alkohol. Asi nejznámější kauza se odehrála v roce 2014, kdy Šabršulu našli policisté spícího v autě v obci Policho na Uherskohradišťsku.

I když vysoce postavený policejní důstojník odmítl dechovou zkoušku, byl postaven mimo službu. Obvinění mu nakonec nebylo prokázáno, a tak se po krátké anabázi v Praze mohl vrátit na začátku roku 2018 zpět do funkce v Uherském Hradišti.

Napjaté vztahy a trestní oznámení

Od té doby taky panovaly mezi ním a vedením Krajského ředitelství policie ČR velmi napjaté vztahy. V závěru loňského roku Šabršula podal na Krajské ředitelství trestní oznámení, kterým se v současnosti zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Vývoj situace se Šabršulou, který byl od té doby střídavě v pracovní neschopnosti, nabral rychlý spád.

Jeho rychlému konci ve službě mohl nahrát i další exces, který se měl uskutečnit v ranních hodinách 26. dubna 2021 v okolí parku Svobody ve Zlíně.

Deník má k dispozici svědectví muže, který se ve zmiňovaný den a hodinu pohyboval v okolí a celý incident viděl na vlastní oči.

Indispozice v parku a útěk před hlídkou

„Byl jsem u banky, která je nedaleko, a uviděl jsem ležet na zemi muže, který zmateně volal o pomoc. Tak jsem se k němu vydal. Když jsem přišel blíže, poznal jsem Bronislava Šabršulu. Nemohl jsem se splést, znám ho minimálně dvacet let,“ uvedl svědek.

Jméno si nepřál zveřejnit, redakce Deníku jej však má k dispozici. Do pomoci se nezapojil, protože ho předběhli policisté.

„Nevím, jestli byl Bronislav Šabršula pod vlivem alkoholu, protože jsem mu nedělal test na alkohol ani jiné látky. Je proto i možné, že se u něj jednalo například o zdravotní indispozici,“ řekl ještě svědek s tím, že muž se snažil utéct a hlídka ho tak musela pronásledovat.

Páteční jednání ohledně odškodnění za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 na ministerské úrovni.
Stát kývl na odškodnění, vznikne nový zákon Lex Vrbětice?

Incident si vyžádal výjezd policistů i zdravotních záchranářů.

„Ano, mohu potvrdit výjezd zdravotních záchranářů v uvedenou dobu na uvedené místo,“ uvedl pro Deník za krajské zdravotní záchranáře náměstek pro léčebnou péči ZZS ZK Dorian Pfeifer.

Deník se Bronislava Šabršuly poslední měsíc opakovaně dotazoval na informace ohledně jeho údajného nevhodného chování během působení u policie i na informace ohledně jeho odchodu, doposud na ně policista nereagoval.