Otevřou se v pondělí obchody? Půjdou děti do školy? Rozjedou se fitnesscentra? To zatím není jasné. Jedním z řešení krizové situace může být stav nebezpečí. Ten by v jednotlivých krajích mohli vyhlásit hejtmani. 

Stav nebezpečí? Není to tak jednoduché

V pohotovosti je, v návaznosti na případné zamítnutí vládní žádosti, od včerejšího jednání krizového štábu Zlínského kraje také vedení kraje. To vyzvalo už během jednání Sněmovny poslance, aby hlasovali pro prodloužení.

V pátek ráno prozradila náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Olga Sehnalová, že je rozhodnutí poslanců velkou komplikací pro řešení pandemie.

„Neprodloužení nouzového stavu komplikuje velmi zásadně celou situaci,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olga Sehnalová.

„Zjišťujeme, jaké máme pravomoci. Není tak jednoduché, jak si někteří myslí, vyhlásit stav nebezpečí,“ doplňuje Sehnalová.

„Vše má přesná specifika co lze a co nelze. Není to optimální varianta," dodala Sehnalová.

Zodpovědnosti se nezříkám, nechal se slyšet hejtman

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš se k situaci pro Deník vyjádřil večer po jednání s vládou.

„Vláda nám - hejtmanům – představila situaci, jak by vypadala v pondělí, kdyby byl nouzový stav zrušen. Každý hejtman jsme se k tomu vyjádřili. Vláda řekla, že se nedohodla v poslanecké sněmovně a nyní počká na reakci hejtmanů. Vláda nás tím nepřímo vyzvala, abychom převzali zodpovědnost. Já se jí nezříkám,“ prozradil ze zákulisí jednání Holiš.

Jednání hejtmanů by mělo pokračovat zítra (v sobotu).

„Jsem toho názoru, aby se zítra již téma uzavřelo. Myslím si, že tři dny stačí správnému hejtmanovi k tomu, aby zaujal nějaké stanovisko. Jinak to není hejtman,“ míní hejtman.

Hazardovat se životy lidí nebudu

Zároveň proběhne zítra jednání krizového štábu Zlínského kraje. Jako hosty přizve Holiš na jednání celou Radu Zlínského kraje.

„Chci připravit vedení kraje na situaci, která přijde,“ vysvětlil chystaný krok Radim Holiš.

„Konečné stanovisko kraje sdělíme veřejnosti v neděli odpoledne,“ sdělil hejtman Radim Holiš. Otevírání obchodů a služeb zatím Holiš neslibuje. Ukázalo se totiž podle něj, že právě díky opatřením se dostal z nejhorších čísel do nejlepších.

„Jako kraj jsme na tom v rámci České republiky nejlíp, ale může přijít vlna a rázem budeme nejhorší. Stejně jako tomu bylo v prosinci. Úplně otevření a návrat do standardního života nepodporuji. To potom v nemocnicích neustojíme,“ uvedl dále Holiš.

„Dokážu si představit otevření služeb, kde se pohybuje minimum lidí. Rozhodně jsem proti otevření míst, kde by se lidé více kumulovali. To je pro nás nebezpečné a hazardovat se životy lidí nebudu,“ vyjádřil se k případnému rozvolňování opatření Radim Holiš.

Bez 10 vojáků

Po ukončení nouzového stavu podle vlády mimo jiné neexistuje pravomoc nařídit příslušníkům Armády České republiky dále setrvat coby pomocná síla v nemocnicích.

V případě Zlínského kraje by se to dotklo desítky vojáků. Momentálně jich pět pomáhá ve zdravotnických zařízeních a dalších pět při testování.

KHS jedná

Už v pátečních ranních hodinách zasedala Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně (KHS). Deníku to potvrdila ředitelka KHS Eva Sedláčková.

„Máme poradu. Vyčkáváme, jak se bude dál situace vyvíjet. Jsme připraveni na vše,“ ujistila Sedláčková.

Děti nadále doma

Školy budou od pondělí pokračovat ve stejném režimu jako doteď. Prezenční výuka se tak stále týká pouze prvních a druhých tříd základní školy. Ostatní žáci pokračují v distanční výuce. Na Twitteru to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga.

Na městech je klid

Městské úřady zatím žádné informace od krajů ani vlády nedostaly. Všichni proto nadále vyčkávají.

„V rámci nouzového stavu máme s vedením kraje pravidelnou videokonferenci. Na té poslední jsme řešili situaci kolem očkování. Vyčkáváme stejně jako všichni. Momentálně nechceme přijímat žádná nařízení, která by začala platit od pondělí,“ nechal se slyšet starosta Vsetína Jiří Růžička.

Obdobná situace panuje v Bystřici pod Hostýnem.

„Bezpečnostní rada města zasedá každé ráno. Rozhodli jsme se, že budeme čekat a připravovat se na další kroky vlády, případně hejtmanů. Zatím panuje akorát chaos,“ prozradil starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Právě osmitisícové město v okrese Kroměříž se loni na podzim stalo jedním z míst, kde se nákaza šířila nejrychleji. Starosta Pánek se domnívá, že by vláda měla danou situaci řešit koncepčněji, než tomu bylo doposud.

„Situace není radostná nikde. Současná nařízení k prokazatelným výsledkům nevedou. Nevidím důvod, proč otevírat obchody jen napůl. Mělo by se pomáhat živnostníkům a zachovat chod města,“ míní Zdeněk Pánek.

Uzavřený aqapark

V Uherském Brodě už vedení města řeší konkrétní rozhodnutí, které bude muset s ukončením nouzového stavu učinit.

„Interně jsme už řešili, zda otevřeme Aquapark Delfín. Zatím jsme se dohodli, že ještě minimálně příští týden ho necháme zavřený. Čekáme totiž další reakci vlády, zda se vrátíme do situace nouzového stavu nebo ne,“ řekl starosta Uherského Brodu Ferdinand Kubáník.

„Jinak bychom, vzhledem k stálému riziku šíření nových mutací koronaviru, chtěli ponechat chod města v co nejvíce podobném režimu, jako je nyní,“ dodal Kubáník.

Sám je toho názoru, že uvolnění všech opatření by nemělo dobrý vliv na zvládání pandemie.

„Politické strany by spolu měly jednat. Ve čtvrtek se nedokázaly dohodnout. To je největší chyba,“ myslí si Kubáník.