„Jsem rád, že se nám společně podařilo udržet klesající tendenci. Velkou zásluhu na tom má očkování, díky kterému ubylo nakažených. Došlo i k poklesu pacientů v nemocnicích, ve kterých se pomalu rozbíhá necovidová péče,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

K 19. květnu bylo v kraji proti covid-19 aplikováno téměř 240 tisíc dávek očkování, z toho přes 66 tisíc osob již bylo očkováno druhou dávkou. V kraji funguje osm očkovacích center. K očkování je třeba se registrovat přes centrální rezervační systém na webu ministerstva zdravotnictví. Čekací doba je aktuálně od provedení registrace v řádu dní.

V květnu začala firma KKS, spol. s r.o.  s realizací poslední etapy Centrálního parku Jižní Svahy ve Zlíně. Na místě staveniště vyroste vodní biotop.
Zelená oáza dostává jasnější obrysy. Viděli jste, jak se staví vodní biotop?

Praktici budou jen přeočkovávat

Do očkovacích center se mohou registrovat i lidé, kteří čekali na očkování u svých praktických lékařů a ještě nebyli očkovaní.

„Praktičtí lékaři budou nyní pouze přeočkovávat své pacienty druhými dávkami. První dávky již aplikovat nebudou. Je to z důvodu nízkých dodávek vakcín Moderna a AstraZeneca do České republiky. Od minulého týdne došlo ke změně v přerozdělování zejména Moderny, což náš kraj negativně postihlo. Od začátku vakcinace jsme měli nastavenou spolupráci s praktickými lékaři, prostřednictvím kterých jsme se snažili dostat očkování blíže k lidem,“ doplnil hejtman s tím, že bude apelovat na Asociaci krajů a ministra zdravotnictví, aby přehodnotili krok v přerozdělování vakcín.

„Zatím ale prosím všechny občany, kteří čekali na očkování u praktiků, aby neotáleli a registrovali se do nejbližšího očkovacího centra,“ uzavřel Radim Holiš.

Festival Masters of Rock 2019.
Velké festivaly to zabalily. Menší napjatě doufají

Testování nepolevuje

Ke zpomalení epidemie pomáhá také testování. To probíhá ve firmách i ve školách. Zlínský kraj ve středu 19. května prostřednictvím Hasičského záchranného sboru zajistil distribuci 177 tisíc preventivních antigenních testů pro školy.

„Druhou část dodávky školy obdrží nejpozději 28. května, což pokryje potřebu do 13. června. Školy by tak měly mít dostatek antigenních testů i pro návrat všech žáků 2. stupně, kterým od 24. května skončí rotační způsob výuky,“ informovala krajská radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za oblast školství.