Dohodl se na tom ve středu dopoledne primátor Zlína Miroslav Adámek na společném jednání s ředitelem poštovní sítě Jižní Moravy (PSJM) Jaroslavem Navrátilem.

„Na jednání s představiteli České pošty jsme se shodli na tom, že v centru vznikne pobočka v režimu franšízy, tedy, že na jejím provozu budou úzce spolupracovat Česká pošta s partnerem," potvrdil Zlínskému deníku primátor Miroslav Adámek.

Zda tím partnerem bude město nebo soukromý subjekt se podle něj ukáže ještě na dalších jednáních, která budou následovat nejpozději do tří týdnů.

Podle jednoho z členů vyjednávacího týmu z radnice Romana Vaigela tomu předcházela řada složitých jednání na i na nejvyšší úrovni.

„Absolvovali jsme s ministrem vnitra ČR Chovancem a představiteli České pošty řadu jednání s odhodláním, že občanům poštu opět navrátíme a zajistíme dostupnost poštovních služeb i na Jižních svazích," přiblížil Zlínskému deníku člen majetkové komise Rady města Zlína Roman Vaigel, který se vyjednávání aktivně účastnil.

Podle něj je nutné však plány ještě dále dopracovat.

„Obě strany se shodly na tom, že by to vyřešilo současnou situaci, jak vrátit poštovní služby do samotného centra města," potvrdil Zlínskému deníku krátce po skončení jednání ředitel komunikací České pošty Ivo Mravinac.

Podle něj je zřízení pošty Partner v centru krajského města nyní jen záležitostí nalezení provozovatele a vhodných prostor.

„Probíhá vytipování místa, kde bude tato pobočka zřízena. Pokud vše půjde podle plánu, poštovní služby by se do centra Zlína vrátily ještě v tomto roce," uvedl primátor Miroslav Adámek. Z pohledu pošty by vše mohlo probíhat bez většího zdržování.

„Jakmile se i na umístění franšízové pobočky dohodneme, není problém ji zřídit velmi rychle," dodal Ivo Mravinac. Podle něj by nemělo jít o delší časový úsek než několik měsíců.

„Do konce tohoto roku je to velmi reálné," myslí si. Vše je ale podle něj otázkou dalších jednání.

Formou franšízy fungují zcela běžně i poštovní služby v zahraničí a Česká pošta se chce tímto modelem v budoucnu ubírat na úkor rušení poboček.

„Česká pošta chce mít do dvou let zhruba 200 poboček provozovaných na bázi franšízy s logem pošta Partner. Nyní jich má 49. Kamenné pobočky pošta rušit již nebude," uvedl již dříve generální ředitel České pošty Martin Elkán v ČT.

Podle ředitele komunikací ČP Ivo Mravinace ve středu primátor s ředitelem PSJM České pošty také dále jednali o zřízení další nové pobočky ve Zlíně.

„Hledáme vhodný objekt a stále jednáme o umístění zcela nové pobočky na sídlišti Jižní Svahy," upřesnil Zlínskému deníku Ivo Mravinac. Podle sdělení primátora by se mělo jednat o lokalitu v okolí II. Segmentu.

„Z šetření pošty vyplynulo, že zde bude mít své opodstatnění a my jsme tento názor jednoznačně podpořili," dodal primátor Zlína.

Obě strany ale zdůrazňují, že jednání stále ještě nejsou u konce. „Výsledek očekávám do několika týdnů a hned poté budeme veřejnost o něm podrobně informovat," dodal Miroslav Adámek.

JAK ŠEL ČAS SE STĚHOVÁNÍM POŠTY Z CENTRA A JEJÍM NÁVRATEM 16. listopadu 2011 Zlínský deník jako první informuje o záměru České pošty odstěhovat po desetiletích svou hlavní zlínskou pobočku z náměstí Míru ve Zlíně. Město v prvních reakcích tvrdí, že to není reálné a že celou situaci sleduje. Státní podnik však uvádí, že v budově v centru platí vysoký nájem a začne tipovat vhodné objekty k přemístění. V následujících měsících pošta tipuje různá místa. I přes snahu města jednat s podnikem o zachování pobočky, 10. srpna 2012 pošta oznamuje, že hlavní zlínskou pobočku přestěhuje do areálu Svitu, do budovy číslo 32. Poslední klienti posílají své zásilky z pobočky na náměstí Míru 30. června 2013. Lidé jsou znepokojeni, město vstupuje do dalších jednání s poštou o zachování alespoň omezených služeb v centru. Nabízí podniku prostory Galerie Pod Radnicí. Nabídku na začátku roku 2014 předkládá vedení pošty s podporou více než dvou tisíc podpisů obyvatel města pod peticí za zachování přepážek v centru. Pošta to však v polovině ledna odmítá a tvrdí, že novou pobočku zřídí, ale v jiné lokalitě, kde je po jejích službách poptávka. Nabízí městu franšízu, to ji však odmítá. Po pár měsících dalšího vyjednávání se názor města mění a 23. července 2013 pošta s městem nachází společnou řeč. Obě strany se shodují, jak znovu Zlínský deník informoval jako první, že poštovní služby se do centra krajského města vrátí formou franšízy. Mohlo by to být podle vyjádření obou stran do konce roku 2014.