Pracovníci zlínského dopravního podniku DSZO se ten den při svých kontrolách cestujících zaměřili i na to, jestli dodržují platná mimořádná opatření vlády, která nařizují povinnost lidem nosit v uzavřených prostorách respirátory a roušky.

Tedy i ve vozidlech hromadné přepravy osob.

Povinnost platí i pro očkované

Mladá žena, ač jak tvrdila, že je očkovaná, má podle platného nařízení povinnost roušky nosit také. Reálně ji tak hrozí, že jí bude vystavena pokuta, která je ve výši od deseti tisíc, ve správním řízení pak až do tří milionů korun.

„V současnosti je stále v platnosti Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 30.7.2021, dle kterého se všem osobám se s účinností ode dne 31. července 2021 do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek, mimo jiné tedy i ve vnitřních prostorech staveb a v prostředcích veřejné dopravy,“ potvrdila informaci Deníku za Krajskou hygienickou stanici Zlínského kraje Vendula Ševčíková.

Podle ní odpovědnost za dodržování povinnosti používat ochranu dýchacích cest nese každá konkrétní osoba.

„Většinou lidé ve Zlíně toto nařízení dodržují, když zapomenou, dají si po našem upozornění respirátor a pokud ho nemají, dáme jim ho,“ uvedla jedna ze čtyř asistentek přepravy, kteří ve středu kontrolovali kromě platných jízdenek i nošení ochrany ústa a nosu. Jejich jména má redakci k dispozici, ale nebude je zveřejňovat.

Kamera. Ilustrační foto.
Ve Zlíně se chystá modernizace a rozšíření úsekového měření rychlosti

Neukázněného cestujícího lze vykázat

„Stalo se mi, že když jsem přišla k jednomu mladíkovi, tak si ji nasadil, sotva jsem se však otočila, už ji měl dole. S někým se zkrátka nedomluvíte,“ pokrčila rameny druhá kontrolorka DSZO.

Podle vyjádření vedení DSZO, mohou v těchto případech vykázat neukázněné cestující z přepravy.

„Asistenti přepravy nebo revizoři budou upozorňovat cestující na povinnost zakrývání dýchacích cest a vyzvou je ke zjednání nápravy. Kdyby cestující u sebe respirátor neměl, u těchto prvních kontrol mu nabídneme respirátor z našich vlastních zásob, aby mohl pokračovat v jízdě, pokud si řádně koupil jízdenku. Jinak může být cestující bez ochrany dýchacích cest vyloučen z přepravy, protože porušuje nařízení centrálního orgánu státní správy,“ potvrdil za DSZO tiskový mluvčí Vojtěch Cekota.

Podle něj pokutu takovému jedinci vyměří státní orgány, které jsou pro tento účel zřízené. Jiné represe ke straně těchto lidí DSZO nemá, jen je podle Cekoty může vyloučit z přepravy.

Řidiči záchranky trénovali zvládání smyku i jízdu terénem
Řidiči záchranky trénovali zvládání smyku i jízdu terénem

Další kontroly budou následovat

Přesto by hříšníci ve Zlíně měli zbystřit, protože tak snadno, jak ve středu, již do konce týdne nevyklouznou. Na kontroly dodržování tohoto opatření se totiž chystají i strážníci zlínské městské policie (MP Zlín).

"Čekáme na to, s jakými aktuálními opatřeními seznámí veřejnost ve středu odpoledne vláda a z toho budeme vycházet. Přesto, na kontroly dodržování mimořádných opatření ve vozech MHD se chystáme do konce tohoto týdne,“ uvedl ředitel zlínské městské policie Milan Kladníček.

Podle něj tyto kontroly prováděli zlínští strážníci i v době, kdy to bylo aktuální, přesto podle něj nebyly zaznamenávány v krajském městě výrazné počty těch, kteří by nedodržovali povinnost nosit ochranu úst a nosu ve vozech MHD. A pokud se něco takového přihodilo, lidé ve valné většině si roušku nasadili.

„Budeme v kontrolách pokračovat ještě v tomto týdnu. Ze začátku půjde spíš o preventivní formu, později však bude následovat forma represivní,“ připomněl ředitel MP Zlín s tím, že pokuty pak budou neukázněným cestujícím vymáhány buď příkazem nebo ve správních řízeních.