Ani nezaměstnaní nevezmou zavděk kteroukoliv prací, vybírají si

„Pomocný dělník nepracuje v místě bydliště, ale neustále pendluje po republice a dělá turnusy. A o práci v obuvnictví není zájem obecně,“ vysvětlila mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. Nekvalifikovaný pomocník si může přijít průměrně na sedmnáct tisíc korun, šička potom do třinácti tisíc hrubého. Podle Majdyšové může nezaměstnané nejvíce odradit pracovní doba, prostředí a platové ohodnocení. „Směnný nebo nepřetržitý provoz v kurzu rozhodně není,“ dodala.

Například zlínská firma Zempra Družstvo, která zprostředkovává zaměstnance ostatním společnostem, se už tři roky potýká s nedostatkem stavebních a strojních dělníků. „Zedníci, omítkáři a svářeči jsou nedostatkové zboží,“ uvedl předseda představenstva podniku Rostislav Tíka. Od zájemců přitom nevyžaduje ani minimální zkušenosti s profesí. „I když sem přijde člověk, který se s danou prací nikdy nesetkal, jsme schopni jej zaškolit a zaměstnání nabídnout,“ zdůraznil.

Málokdo podle něj ví, že za dobře odvedenou práci může dělník dostat až třicet tisíc korun čistého měsíčně. Kvůli nedostatku českých lidí musí vzít firma zavděk cizinci. „Ti však možnosti jenom využijí,“ popsal Tíka své zkušenosti s Mongoly, kteří nabídku práce přijali pouze za účelem migrace. Více než rok hledal člověka i Pohřební ústav Arkádia ve Zlíně. „Za tu dobu se tady vystřídalo snad třicet uchazečů. Když ale zjistili, co práce obnáší, vzdali to,“ objasnil Jiří Dlabač, který je tam zaměstnaný už desátým rokem. Z nemocnice mu zavolají klidně v jednu ráno a on musí pro zesnulého přijet. Potom jej umyje, obleče, učeše a namaluje. „Každý na to nemá náturu. Někdy je potřeba postarat se o člověka, který skončil například pod koly vlaku,“ zdůvodnil pracovník, který se stará o nebožtíky. Teď naštěstí zaměstnali dalšího pomocníka, který je však stále ve zkušební době.

K 31. srpnu bylo na Zlínsku bez práce 5 857 lidí. Míra nezaměstnanosti tak dosáhla 5,42 procenta, což je přibližně o jeden procentní bod méně než celorepublikový průměr. Na jedno volné pracovní místo připadají v regionu necelí tři lidé bez zaměstnání.