Luhačovické sdružení žádá veřejnost o darování čisticích prostředků, pracovních pomůcek, ale i ložního prádla či vybavení do kuchyně

Společně s Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje sdružení vyhlašuje sbírku pro zaplavenou obec, kterou podle měření meteorologů během nočních přívalových dešťů zalilo téměř sedm miliard litrů vody.

Budou se hodit holínky i saponáty

Živel zaplavil několik desítek domů a lidé přišli téměř o veškerý majetek. Nyní potřebují především materiální pomoc, která jim umožní zdolat napáchané škody.

„Nejvíc lidem pomůžeme, když jim shromáždíme především čisticí a úklidové prostředky, nejrůznější dezinfekce, saponáty, holínky, pracovní a gumové rukavice, lopaty, stavební kolečka, hrábě, kýble, pevné pytle na odpad, hadry a podobně,“ vyjmenovala ředitelka sdružení Korunka Luhačovice Veronika Záhorská. Pomoc obci koordinuje s tamním starostou.

Potřebné věci podle ní lidé mohou nosit od pátečního poledne až do sobotních dvanácti hodin na stanice profesionálních hasičů ve Zlíně a Luhačovicích i do zbrojnice dobrovolných hasičů ve Vlčnově.

Získaný materiál poputuje kamionem přímo do Hejnic. Pokud ho bude dost, přerozdělí se dalším postiženým obcím v blízkosti: Raspenavě a Bílému potoku.

Darujte jen nové zboží

Po návratu do svých domovů se lidem budou hodit i další věci. Podle starosty Hejnic Jiřího Horáka ocení například ložní prádlo, ručníky, osušky, utěrky, ale také vybavení do kuchyně, jako jsou hrnce, skleničky, talíře, příbory a podobně.

„V tomto případě ale žádáme zájemce, aby nosili jen zcela nové zboží,“ upozornila ředitelka sdružení. Záštitu nad sbírkou převzal náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.

Zpravodajové Deníku