Před deseti dny rezignoval na post předsedy sněmovny i lídra olomoucké kandidátky Miloslav Vlček (ČSSD). Prasklo na něj, že se angažoval v přidělení státní dotace ve výši 25 milionů na zařízení v Harrachově, jehož vlastníkem byl Vlčkův poradce. A že vracel milionovou půjčku v pytlíku, což je nezákonné.
Hlavním volebním manažerem ODS je exministr vnitra Ivan Langer, jemuž nikdo neřekne jinak než Íčko. Tak ho totiž tituloval kmotr podsvětí František Mrázek, když o něm mluvil jako o statném lobbistovi firmy Sekyra Group.
Poslanec KSČM Jiří Dolejš a kandidát TOP 09 Ladislav Šustr projevili ochotu tlačit na změnu loterijního zákona ve prospěch provozovatelů hazardu. Za milion do stranické pokladny. Šustr opustil politickou scénu, Dolejš skončil jako místopředseda komunistů, ale dál vede jejich pražskou kandidátku.
Ministerstvo dopravy pod vedením místopředsedy ODS Petra Bendla podle HN navrhlo, aby se do silničního zákona vetkla možnost vážení kamionů během jízdy. Potřebné zařízení vyrábějí dvě firmy v Česku. Jedna z nich, Czech Radar, je významným sponzorem ODS. A tak dále, a tak pořád dokola.
Loni bylo na veřejné zakázky vyčleněno 630 miliard korun, což představuje 17,3 procenta státního rozpočtu. Pocit, že bez úplatku se v Česku nikdo už ani nevysmrká, ovládl veřejný prostor.
20 procent do kapsy
„Tady se otevřeně hovoří o sazebníku 20 procent pro ty, kteří prosadí vítězství ve výběrovém řízení. Jenže i ti podnikatelé, kteří uplácejí, už toho mají dost, protože oni by často tendr vyhráli poctivě, ale pokud neposkytnou úplatek, vědí, že nemají šanci,“ řekla Deníku politoložka Vladimíra Dvořáková.
Obdobně hovoří i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Podle dubnového dotazníku mezi dvěma stovkami našich členů je největší překážkou pro podnikání v Česku druhotná platební neschopnost a korupce,“ sdělil Míl. Dodal, že v zemi, kde žádný korupční skandál nebyl dotažený do konce, stačí dodržovat současnou legislativu. „Pro zaplnění státní pokladny není zapotřebí zvyšovat daně, stačí přestat krást,“ řekl Deníku Míl.
Není divu, že politické strany před volbami volají, že s korupcí zatočí. Praxe? Vládní balíček, který počítá se zavedením korunního svědka a protikorupčních agentů i nasazováním odposlechů při podezření z úplatkářství, zamrzl ve sněmovně a do voleb se nestihne projednat. Stejně jako návrh sociálních demokratů na zrušení akcií na majitele. Podobný osud čeká novelu zákona o veřejných zakázkách.
INFOGRAFIKA:
Na slibu skoncování s všudypřítomnou korupcí postavily svůj projekt Věci veřejné Radka Johna. V tomto směru je jejich program nejradikálnější, chtějí uplatňovat testy korupční odolnosti na politiky i úředníky, prověřovat deset let zpátky nemravné prodeje státního majetku s podezřele nízkou cenou či inkasovat sedm milionů korun od poslanců, kteří zradí ideje VV.
Bojují i Američané
I ostatní strany lákají voliče na zprůhlednění výběrových řízení, zveřejňování průběhu soutěží na internetu, snížení limitu pro jejich vypsání. Tomáš Kramár ze sdružení Oživení je přesto skeptický. „Jde o módní záležitost, která reaguje na poptávku, ale důvěryhodně nepůsobí,“ míní. Vytýká programům především jejich obecnost. „Zvýšení osobní odpovědnosti vysokých funkcionářů je třeba líbivý cíl, ale bez mechanismu, jak k tomu dojít, je to jen pár vět na papíře,“ doplňuje.
Korupční prostředí v ČR překáží také zahraničním investorům.
K dodržování etiky loni například vyzval stavební gigant Skanska nebo letos Americká obchodní komora. Její šéf Weston Stacey přiznal, že řada firem z USA se raději soustředila na partnery z privátního sektoru. Američané chtějí, aby se státních tendrů mohli účastnit jen uchazeči s jasnou majetkovou strukturou, zvýšila se odpovědnost samospráv a členové komisí byli prověřováni.