Charita Kroměříž vyhlásila veřejnou sbírku jen pár dní po výbuchu. Za necelý měsíc do této sbírky lidé darovali přes jeden milion korun.

„Aktuálně v úterý 12. října je na sbírkovém účtu 1 078 206 korun,“ hlásí ředitelka Charity Kroměříž Anna Valachová.

Vybraná částka bude ještě vyšší, neboť do ní nejsou započteny peníze, které lidé darovali v hotovosti do jedné ze zapečetěných pokladniček.

O rozdělení vybraných peněz by se mělo rozhodnout už tento týden.

„Rozdělení finančního daru z tohoto sbírkového konta bude určovat komise, která usedne tento čtvrtek i s paní starostkou v Koryčanech,“ přibližuje Valachová.

První peníze ze sbírkového účtu by tak k zasaženým osobám mohly doputovat ještě tento týden.

„Ve čtvrtek se o tom rozhodne a dá se říct, že v tu chvíli budeme schopni už ty finance zaslat konkrétním osobám,“ dodala Valachová.

Sbírka bude pokračovat

Sbírkové konto kroměřížské Charity by mělo fungovat až do konce roku 2022.

„Konto je schváleno Zlínským krajem a je vyhlášené až do konce příštího roku. Dále je také možné přispět v hotovosti do pokladny Charity Kroměříž ve Ztracené ulici. K dispozici jsou ještě stále tři pokladny přímo v Koryčanech – v prodejně potravin Enapo a lékárně na Masarykově ulici a také na podatelně Městského úřadu,“ přibližuje Valachová.

Nadále zůstane v Koryčanech pouze jedna zapečetěná pokladnička.

„S paní starostkou jsme se dohodly, že tři pokladničky zůstanou do středy. Ve čtvrtek je spočítáme, abychom to mohli přičíst k výnosu na sbírkovém kontě. Nadále v Koryčanech zůstane pouze pokladnička na podatelně Městského úřadu,“ dodává Valachová.

Kromě toho mohou lidé i nadále přispívat na bankovní účet 115-5041170287/0100 nebo darovat hotovost v sídle Charity Kroměříž ve Ztracené ulici.

Ohrožení z nedbalosti

Výbuch domu v Koryčanech prověřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti. Před samotnou explozí prováděli majitelé v domě rekonstrukci, při níž bylo poškozeno plynové potrubí, což vedlo k následnému výbuchu. Exploze si vyžádala životy dvou dobrovolných hasičů, kteří kvůli úniku plynu do domu přijeli. Zranění utrpěli také dva jejich kolegové a další dva lidé.