Podle ochránců přírody radní nerespektovali přání mnoha stovek občanů, kteří peticí ČSOP protestovali proti stavbě.

„Radnice mohla výstavbě zabránit nepronajmutím několika metrů čtverečních pozemku pro příjezd k budoucímu obchodu. To však neučinila,“ řekl Miroslav Janík z Kosenky.

Radní se však hájí mimo jiné výsledky internetových anket, které již tak jednoznačné nebyly. Ochranáři na protest uspořádali anketu mezi svými členy, v níž se dotazovali, zda má Kosenka i letos spolupořádat Mikulášský jarmek, anebo vyjádřit svůj nesouhlas tím, že se do organizování vůbec nezapojí.

„Nenecháme to projít jen tak. V případě stavby supermarketu jsme schopni přijmout výsledek, ale ne už způsoby rozhodování. Šlape se po možnostech a principech spolupráce města a občanů i přesto, že jsou uvedené ve strategickém plánu města jako jedna z hlavních priorit,“ podotkl Miroslav Janík z Kosenky.

Zástupcem města na Mikulášském jarmeku, konaném tentokrát od 4. do 7. prosince, je místostarosta Valašských Klobouk Karel Šoman. Ten sám je odpůrcem supermarketu, ale s tím, aby se jakékoliv spory přenášely na tuto kulturní akci, nesouhlasí.

Padesát na padesát

„Je značně nefér využívat jarmek k nějakým cílům. Jsem přesvědčený, že by se dal zorganizovat i bez Kosenky. Například bez města by to ale nešlo. To poskytuje třeba bezplatný pronájem kulturního domu a náměstí, a také jejich úklid před a po akci,“ upozornil Šoman.

Dodal, že ke stavbě byly navíc podle něj ještě dvě další internetové ankety, kde bylo hlasování, zda supermarket ano, či ne, v poměru zhruba padesát na padesát, a že nelze brát v potaz výsledky jen jedné hlasovací akce obyvatel, a dalších ne.

Kosenka se nakonec rozhodla podílet na jarmeku i letos. Zároveň chce ale upozornit partnery, vystupující i veřejnost na to, že město nespolupracuje s občany tak, jak deklaruje ve svém strategickém plánu.

„Na přípravě a provedení jarmeku budeme spolupracovat. Nebudeme dělat protestní akce na náměstí, ani využívat přímo jarmek k jiným akcím v souvislosti s postupy města. Možná ale budeme mít informační stánek na Kosence a očekáváme další komunikaci s partnery a utváření názorů na místní a regionální rozvoj, které určitě přesahují jeden ročník tradiční akce, či jednu investiční akci ve městě,“ řekl Janík.

Mikuláškou akci organizuje samostatné sdružení Valašský jarmek, Kosenka je jedním z jeho členů. Zajišťuje agendu přihlašování a výběru trhovců i řemeslníků a vlastní provedení trhu, vystoupení mikulášských skupin.