VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Košt na Březnici: Absolutní lahoda, patok dobrý do ostřikovačů, nebo hovnovica

„Cože? V porotě jsou potomci březnické nestorky páleničářky Stanislavy Chalupové?,“ děsím se. Opravdu můžu usednou v porotě po jejich boku?

7.3.2018
SDÍLEJ:

Vítězem v kategorii košt slivovice se stal Pavel Hřib ze Zlína s durancií. Umístil se i na druhé příčce v kategorii letních kvasů s meruňkovicí. První cenu vítězi předává organizátor již 7. ročníku Karel Müller.Foto: Deník / Večerková Renáta

„Jdete právě včas,“ vítají mne v Březnické hospůdce. Vstupuju do místnosti plné lidé s chvěním motýlích křídel v břiše. Jsem pozvaná na košt slivovice. Ač mám valašskou trnkovou medicínu ráda, nikdy jsem se podobné akce nezúčastnila a ani nevím, zda dokážu k chuti a vůni vysokoprocentního alkoholického moku cokoliv říct. Doposud jsem si vždy vystačila s hodnocení na škále: hmmm, jemná, dobrá, ta má ale ocas, jemínánkote, co je to za patok.

Organizátor již 7. březnického koštu slivovic a klobás Karel Müller mě galantně uvádí ke stolu. „Budete hodnotit letní kvas,“ vysvětluje mi s tím, že další dvě komise hodnotí slivovice z trnek a durancií. U stolu již sedí tři členové komise. S úsměvem mne vítají. Na poslední chvíli dobíhá poslední člen naší pětičlenné poroty Vladislav Štefl.


Druhá pětičlenná komise je zastoupena výpravou z Dobrkovic. V čele sedí starosta Břetislav Šuranský, vedle něj další hosté z obce přes kopec včetně Miroslava Suchánka, který každoročně do soutěže přispívá nějakým tím vzorečkem.

V další komisi zasedli kromě místních i potomci věhlasného páleničářského rodu Chalupů. Legenda březnické pálenice, nestorka oboru, páleničářka Stanislava Chalupová se již ze zdravotních důvodů účastnit nechtěla, skvěle ji ale zastali syn Ladislav s dcerou. „Poprvé jsem byl v komisi se starou paní Chalupovou. To nebyla soutěž, to byla škola!“ zavzpomíná pochvalně organizátor Karel Müller.

„Tak jaká jsou pravidla?“ zjišťuji, když přede mne předloží seznam s mnoha očíslovanými kolonkami. V hlavičce je zapsáno „chuť“ a v druhé kolonce „vůně“. Chuťové vjemy se hodnotí od 0 do 10 bodů, pětka je maximum pro hodnocení vůně.

Vzorky jsou nalité

Stoly porotců dostanou takzvaný nultý vzorek: tedy malé množství trnkové dobroty oceněnév jiných ročnících maximálním hodnocením. Pro porotu letních kvasů, což jsou pálenky z letního ovoce, tedy meruněk, jablek, dokonce i jahod, se nultý vzorek nepodává. „Jak to?“ ptám se trošku zklamaně. „Nepotřebujeme základní chuť pro hodnocení prvního vzorku,“ vysvětluje mi člen naší komise Ladislav, „protože nehodnotíme pálenky jen z jednoho druhu ovoce.“ Při hodnocení slivovic se chuť nultého vzorku porovnává s chutí vzorků soutěžních. Nemůžu překonat zvědavost: touha po poznání chuti nultého vzorku je magická. „Mohla bych prosím také ochutnat?“ ptám se nesměle.

A jde se na věc! Slečna asistentka už nese první vzoreček. „Číslo 24,“ sdělí a všichni u stolu si udělají u čísla značku. Porotci vezmou štamprličky s malým množstvím soutěžního moku a téměř ponoří nosy do maličkých skleniček. Někteří nepatrné množství tekutiny rozetřou po hřbetu ruky a usilovně se snaží vehnat vůni do nosních dírek. Některá počínání mi připadají komická. „Tak toto je meruňka,“ říká člen naší poroty Eda Kolařík. „Vynikající,“ zní hodnocení druhého porotce Radka Pecky. „Meruňka? Vynikající?“ honí se mi hlavou. Pokouším se tvářit znalecky a souhlasně pokyvuji hlavou. Pak si někteří porotci udělají poznámky na sólo papír, jiní vepíšou svá hodnocení přímo do soutěžní listiny. Raději první hodnocení také napíšu na zvláštní papír.

„Vzoreček 25,“ obeznámí nás asistentka a z křišťálově bílé lahve nalévá průzračnou tekutinu. Probíhá rituál ovonění, ochutnání a zápis poznámek. Co kdo nedopije, se slívá do velké sklenice.
26, 27, 28… Začínám mít mnohem lepší náladu. „Vezměte si chlebík, to se musí zajídat,“ nabízí mi kousky chlebů se škvarkovou pomazánkou Laďa. 29, 30… „No co je todlencto? To je, přátelé, hovnovica,“ říká jeden člen poroty. „Tož to je síla, jak to sem može něgdo dat?“ ptá se druhý. „Ále, každý si myslí, že má tu nejlepší,“ dodává další. Píšu jeden bod za chuť a jeden za vůni, což podle žebříčku kritérií, který jsem obdržela, znamená: patok dobrý do ostřikovačů s převažujícími negativními pachy, syntetické a umělé.

Přicházejí další vzorky. Jím mnoho kousků chleba. Asistentky nosí na stoly koláčky. U našeho stolu je hotovo. Letních kvasů hrdí majitelé přihlásili patnáct. Poroty u dalších dvou stolů stále rokují, chutnají, zapisují. Soutěžních vzorků slivovic a durancí je pětačtyřicet. Začínám další dvě poroty litovat. Všichni se usmívají. „Pokud by nějaký vzorek dostal shodný počet, bude rozstřel,“ vysvětluje mi Karel Müller a dodává, že hodnocení trnkových vzorků, které postoupí do finále, se budou účastnit porotci všech komisí.

Dobojováno. Čekáme na finále. Mnohým z nás svítí oči. „Počkajte, až si dáme 16. vzorek,“ smějí se porotci u našeho stolu a mají na mysli směs všech slitých vzorků. Neodolám a jdu vyzvědět, jak má chutnat skvělá slivovice, k porotě, ve které sedí muž s fajnovým jazýčkem. „Správná slivovička musí příjemně vonět po ovoci, z kterého je vypálená,“ vysvětluje mi Ladislav Chalupa a dodává, že když se pálenka vypije, neměla by být ostrá a nesmí mít žádné pachutě, ani negativní poslední chuťový vjem vnímaný s časovým odstupem, lidově ocas.

Ve finále o prvenství bojuje 9 vzorků. Porotci převalují lektvary na jazyku, přemýšlí, nechají si donést vzorečky ke zpětnému posouzení. Zapisují, škrtají svá hodnocení, znovu testují. Z lahví ubývá, úsměvů přibývá. Nakonec nastává rozstřel mezi dvěma vzorky. „Ta chuť po mandlích tam patří. To jsou cítit jádra,“ ozývá se od jednoho stolu. „Pendrek! Ta druhá je absolutní pohlazení na duši,“ nemůžou se porotci shodnout. Absolutního vítěze určí počet bodů.

„Už ty papíry odevzdejte a jdeme na 16. vzorek,“ vybízí mne kolega porotce. „Jej, ten voní po meruňce,“ dodává.

Autor: Renáta Večerková

7.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 15 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště v rámci provozoven zaměstnavatele ve Zlínském kraji., Obsluha automatického lisu, odebírání výlisků od vtoků a vizuální kontrola výlisků, kompletace a balení dle balícího předpisu evidence., Pracovitost, spolehlivost, dobrá manuální zručnost, čistý trestní rejstřík., , Zaměstnavatele kontaktovat telefonicky v pracovní dny od 7 - 15 hodin, e-mailem: mzdy@zelinger.cz nebo osobně od 7 - 15 hodin.. Pracoviště: Zelinger plast s.r.o. - sídlo, 763 02 Zlín 4. Informace: Irena HELÍSKOVÁ, +420 778 441 216.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 120 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel Řidiči stavebních strojů JBC a UNC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: výhodou platný strojnický průkaz na řízení stavebních strojů. Pokud není, po vzájemné dohodě umožníme a uhradíme náklady na získání profesního oprávnění., Náplň práce: provádění zemních stavebních prací prostřednictvím stavebních strojů. , , Výhody: možnost ubytování. Pracoviště: Zlínstav, a. s. - sídlo, Bartošova, č.p. 5532, 760 01 Zlín 1. Informace: Alena Zámečníčková, .

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 16100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , - práce s hotelovým systémem , - komplexní servis klientům , - každodenní komunikace s klienty a ostatními odděleními hotelu , - administrativa spojená s pozicí recepční, - nepřetržitý provoz, 12h směny, Požadujeme: , - příjemné vystupování a komunikativnost, - časová flexibilita, dobrá organizace práce, logické uvažování , - vysoké pracovní nasazení, ochota učit se novým věcem , - znalost práce na PC , - reprezentativní vzhled a chování , - týmové založení, Výhody: možnost ubytování, sleva na stravování, sleva na wellness. Pracoviště: Bolander s.r.o. - hotel harmonie, Jurkovičova alej, č.p. 857, 763 26 Luhačovice. Informace: Martina Molek Lacigová, +420 773 761 081.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 120 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatelé. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: pečovatelské úkony - především senioři, Požadavky: řidičský průkaz skupiny B / aktivní řidič, Absolvovaný kurz Pracovník v sociálních službách je VÝHODOU. Pracoviště: Pečovatelská služba napajedla, příspěvková organizace, Pod Kalvárií, č.p. 90, 763 61 Napajedla. Informace: Mgr. Irena Horková, +420 604 235 069.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stále k nezastavení je i po víkendu rallyeový závodník Martin Vopatřil
4

Vopatřilovi stihl během závodu tleskat i navigátor

Při nehodě byl zraněn řidič skútru
4

Při nehodě v Lípě byl zraněn řidič skútru

Pokusíme se vrátit zlínským fanouškům radost z hokeje, vzkazuje Libor Kožík

ROZHOVOR/ Marketingový manažer Aukro Berani Zlín Libor Kožík si dává na narozeninové párty, která má být v průběhu celé sezony, záležet.  

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vzdělávání na hotelovce vede bývalá manažerka pětihvězdičkového hotelu

Stát se letuškou. To byl od dětství sen teď už dvaatřicetileté Barbory Gregorové z Otrokovic. Namísto toho se ale usmívá na zákazníky a hlavně se také snaží ke gastronomii přimět a udržet u ní mládež. A to zejména studenty zlínské střední hotelové školy, kde coby učitelka působí a předává své bohaté zkušenosti budoucí generaci restauratérů, hoteliérů či letušek.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT