Výrobci košer i mešních vín musí splňovat přísné podmínky, v tuzemsku se tak jejich produkci věnuje jen velmi omezený počet vinařů. Na soutěži bude mít ale zastoupení rovněž zahraniční produkce, organizátoři čekají účast vinařů z Rakouska, Itálie, Francie, Izraele, Německa, Anglie a Slovenska. Pořadatelé stále jednají i s producenty z dalších zemí, například ze Španělska, Řecka či Spojených států.

Velehrad je podle Vaculíka pro konání soutěže a výstavy těchto speciálních vín vhodným místem. Jde o jedno z nejvýznamnějších poutních míst v České republice a zároveň o vinařskou obec s dlouhou tradicí. Vinnou révu tam pěstovali již cisterciáci, zakladatelé velehradského kláštera.

Mešní víno je určeno pro bohoslužebné obřady. Nesmí se sířit, doslazovat ani upravovat žádnými dalšími složkami. Vyrábí se z vybraných odrůd s vysokou cukernatostí. V sudech musí být mešní víno aspoň dva roky. Výroby košer vína, od sběru hroznů až po zátkování, se mohou účastnit pouze Židé světící šabat. Mohou se do něho přidávat jen košer suroviny. Velehradská soutěž vín se uskuteční 3. listopadu v prostorách Stojanova gymnázia.