„Udělali jsme už vrchní část střechy, fasádu a dodělali věž," vyjmenoval starosta obce Jaroslav Masař. „Teď bychom se rádi zaměřili na terénní úpravy okolo a čekají nás ještě vnitřní práce omítky, elektrorozvody a tak dále," popsal, jaká práce ještě tamní farníky čeká.

Na stavbě kostela a pastoračního centra se významně angažují i dobrovolníci. „Brigády bývají podle potřeby, nejsou pravidelné. Pro brigádníky je totiž vždycky potřeba nachystat práci. V poslední době například shazovali lešení nebo dělali pořádek kolem kostela," vysvětlil starosta.

Na podobnou dvoudenní brigádu se naposledy vydalo více než třicet lidí, a to nejenom z Dolní Lhoty, ale i z blízké Horní Lhoty, Sehradic či Slopného. „Účast bývá dobrá," chválil si starosta Masař. „Chceme kostel dostavět co nejdříve, protože ten nejbližší, v Horní Lhotě, praská ve švech," vysvětlil jeden z dolnolhotských brigádníků Ludvík Masař.

Dodnes bylo do stavby investováno zhruba tři a půl milionu korun, které přišly od sponzorů, soukromých dárců i z obecního rozpočtu. Přispěla třeba Nadace Synot či Energetika Malenovice. „To, co už máme na kostele hotové, máme i finančně pokryté. Teď budeme potřebovat finance na dokončení. Bude to, předpokládám, milion a půl," vypočítal starosta obce.

Od státu se však peněz nedočká. „Na tohle dotační tituly nejsou. Na údržbu starších kostelů ano, ale na nové nic takového neexistuje," vysvětlil.

Doufá, že do jednoho roku už bude kostel zasvěcený Panně Marii Karmelské hotový se vším všudy. „Je to samozřejmě závislé od toho, kolik se nám podaří sehnat financí. O to je to složitější, že je teď krize. Ve stavebnictví, průmyslu, ale i v domácnostech," poznamenal.

I přes současné provizorní vnitřní prostory se už v kostele konaly dvě mše a další se plánuje na třetí neděli v tomto měsíci. „Bude to mše poutní," upřesnil starosta.

Samotná stavba svatostánku začala v roce 2007 a je projektována pro 200 sedících osob.Sloužit má Dolní Lhotě i přilehlým obcím.

Dobrovolník: Práce na kostele je to pro mě čest

Dolní Lhota - Nový kostel v Dolní Lhotě pomalu roste do své finální podoby. A to nejenom pod rukama placených řemeslníků, ale také tamních dobrovolníků. Svůj volný čas, dovednosti i energii dávají k dispozici bez nároku na odměnu. Tou je jim příjemný pocit z toho, že pomáhají budovat dobrou věc.

Od započetí stavby v roce 2007 mezi ně patří i dvacetiletý Jaroslav Masař. Živí se jako živnostník a ve volném čase pomáhá se vším, co je zrovna na stavbě i kolem ní potřeba. Co ho k tomu vede? „Hlavně to, že jsem věřící. Je to pro mě čest. Vnímám to tak, že to nedělám jen pro sebe, ale i pro svoje potomky a celou další generaci," vysvětlil své pohnutky. Jednou se tak bude moci svým dětem pochlubit, že dolnolhotský kostel stojí i díky němu.

Neúčastní se však jen větších organizovaných brigád, ale je k dispozici v podstatě kdykoliv. „Chodím tam často. Když třeba něco chybí, dovezu to. Když je potřeba uklidit po řemeslnících, udělám to. Nebo seču trávu kolem kostela, aby to tam vypadalo aspoň trochu upraveně," vyjmenoval. Zabírá mu to podle jeho odhadu až 12 hodin týdně.

Však se už také na dokončení kostela těší. Nejenom proto, že tím jeho „práce" skončí. „Člověk se dlouho snaží, stráví tam určitý čas, tak chce vidět výsledek. A určitě i lidé, kteří na kostel přispívají ve sbírkách, hlavně ti starší. Často se nás ptají, kdy už bude hotový, aby se toho prý ještě dožili," popisoval.

Podle jeho laického odhadu si ještě rok a půl či dva musejí počkat. „Dokončený už ale mohl být podle mě i před půl rokem. Jenže nastaly komplikace, sháněly se peníze. Trochu mě to štve, ale nedá se nic dělat," řekl nám.

Plánuje další brigády

V plánu je tak ještě několik veřejných brigád, kterých se spolu s ním většinou účastní hned několik desítek lidí. „Chodí mladí i starší, prostě všechny věkové kategorie. Hlavně muži. Ženy nám spíš chystají svačiny a nosí občerstvení," popisuje tamní dělbu práce. Někteří se prý zapojují pravidelně, jiní jen občas. „Naposledy přišli i ti, u kterých bych to ani nečekal," neskrýval překvapení.

A co by jim všem vzkázal? „Určitě bych je chtěl pochválit, že se snaží a vlastně že vůbec přijdou, klidně i dva dny za sebou. To je velká oběť. Mohli by ten čas trávit doma, ale oni místo toho přijdou pomoct," oceňuje Masař.

Mrzí ho snad jen to, že někteří místní si kostel v obci nepřáli s odůvodněním, že je zbytečný. „Je to samozřejmě jejich názor, ale je to škoda. Ti, co do kostela nechodí, by ho mohli vnímat alespoň jako zdejší dominantu, jako nový střed, který je vidět už z dálky."

NA OKRAJ: Ptala jsem se proč?

Přes Dolní Lhotu jezdím téměř každý pracovní den. Přiznám se, že když jsem o plánu na nový kostel slyšela poprvé, reagovala jsem podobně jako mnoho ostatních: „Proč? Vždyť mají kostel v Horní Lhotě!" Ale když teď ze všech stran slyším, jak už se nemohou dočkat, až se přestanou tlačit v hornolhotském kostele a posadí se pohodlně do toho svého, obrátila jsem. Oni se na něj opravdu těší. K nelibosti odpůrců, samozřejmě. Slova o nové obecní dominantě jsou také na místě. Vidím ho z dálky vyčnívat a zářit novotou ať už přijíždím od Zlína, nebo Valašských Klobouk. A vsadím se, že od Luhačovic je to stejné. A navíc si ho staví skoro doslova svépomocí. Kdyby byli lidé takto zapálení i v jiných případech, hned by se nám tu lépe žilo, no ne?

MICHAELA BARTOŠOVÁ