Podle zlínského faráře Ivana Fišara je v tomto směru důležitá originalita. „Když je pokaždé všechno stejné, lidé už to berou jako samozřejmost. Právě proto například letos v kostele svatého Filipa a Jakuba vymýšlíme zase jinou výzdobu, než jsme měli loni,“ uvedl. Jednou z novinek prý bude jiný betlém umístěný na jiném místě, více ale zatím prozradit nechtěl.

Přípravy s výzdobou přitom zaberou údajně dva měsíce. „A čtvrt roku předem se ještě schází každý týden na místní faře pěvecký sbor a nacvičuje koledy z České mše vánoční, které zapěje na půlnoční,“ dodal kněz. Čtrnáct dní před svátky také umetají dobrovolníci prach nebo leští dveře a lavice. „O Vánocích totiž přijdou i tací, kteří přes rok nechodí. Chceme, aby se jim v kostele zalíbilo a přišli zase,“ podotkl Fišar.

V kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů na Jižních Svazích montují dělníci v těchto dnech poslední část lavic. „Věřící už tedy nebudou muset o Vánocích sedět na provizorních židlích,“ prozradil tamní kněz Petr Kopřiva. I tam bude k vidění nový betlém. „Mívali jsme jednoduchý, letos bude nový, velký dřevěný,“ přiblížil farář.

Dodal také, že na svátek Božího narození, na Štěpána a Nový rok bude kostel během odpoledne otevřený a přístupný všem, kteří si jej budou chtít prohlédnout nebo se jen v tichosti pomodlit. „A den po Štěpánu jsme si připravili také koncert ženského sboru z Otrokovic,“ doplnil Kopřiva.
Duchovní vyžití nabídne i poutní chrám Narození Panny Marie ve Štípě. „Příští sobotu tady zazní Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání zlínského sboru Radost,“ sdělil tamní kněz František Sedláček. Veškeré přípravy si potom nechávají až na pondělí. „Je přece stále advent, takže zdobit stromky budeme až na Štědrý den,“ zdůraznil.

V malenovickém kostele svatého Mikuláše provedli generální úklid koncem listopadu, menší květinovou výzdobu udělají ale už na neděli. „Máme totiž pouť. Ale tentýž večer nebo v pondělí ráno musíme přivézt stromky a nazdobit kostel jinak, vánočně,“ sdělila Pavla Poláchová, která se na přípravách podílí.

To evangelický kostel ve Zlíně podle kněze Petra Pivoňky speciálně úklid před svátky neprodělává, ale vánoční atmosféru chce příchozím také navodit. „Letos jsme se zaměřili hlavně na děti. V neděli dopoledne o půl desáté si v rámci bohoslužby zahrají vánoční hru a zobrazí přítomným živý betlém,“ řekl farář. Půlnoční mši však na Štědrý den nechystají. „V naší církvi to není obvyklé. Bohoslužbu budeme mít jenom odpoledne,“ vysvětlil Pivoňka.