Přehrada Všemina

Vodní nádrž obklopená zalesněnými svahy Vizovických vrchů má během letního období jednu z nejčistších vod mezi ostatními přírodními koupališti v okrese Zlín. Přehrada je rozdělena na dvě části v jedné části koupaliště je dno písčité a částečně bahnité, ve druhé části dlážděné. Břehy a udržované pláže jsou travnaté. V blízkosti je Activitypark Hotel Všemina.

Štěrkoviště Otrokovice

Vzniklo těžbou štěrku ve 30. a 40. letech min. století. Hloubka této nádrže je 12 m, rozloha 13 hektarů. Součástí areálu je rozlehlá a dobře udržovaná travnatá pláž s upravenými vstupy do vody. Dále v tomto areálu jsou 2 dětská brouzdaliště o rozměrech 12 x 10 m, hloubce 0,4 m. Je zde umístěna i půjčovna vodních šlapadel a návštěvníci zde najdou možnost sportovního vyžití volejbal, nohejbal, minigolf. U těchto brouzdališť jsou přístupny 3 skluzavky pro menší děti v délce 3,6 m. Dále jsou součástí celé rekreační oblasti restaurační zařízení s bohatým občerstvením a zahrádkami. Během sezony se v případě příznivého počasí vybírá vstupné nad 6 let 10 Kč, nad 15 let 20 Kč.

Luhačovická (Pozlovická) přehrada

Nedávno vyčištěná přehrada nabízí možnost koupání v atraktivním lázeňském prostředí. Čtyřicetihektarové vodní dílo nabízí zčásti mělký sestup, je tedy vhodná i pro koupání s dětmi. Možnost půjčení šlapadel i rybolovu. V okolí je několik rekreačních zařízení.

Vodní nádrž Sovín

Malá přehrada, která leží jen přibližně kilometr od zámku Buchlovice a půl kilometru od lázní Leopoldov, je přírodně napouštěna z potoku Dlouhá řeka. Asi desetihektarová nádrž byla uměle zbudovaná, aby chránila obyvatele Smraďavky před jarními záplavami i letními suchy. Převážně travnaté břehy poskytují dobrý přístup do vody. Dno je u krajů písčité, jinak bahnité.

Přírodní koupaliště Albatros

Oblíbený areál v Ostrožské Nové Vsi nabízí bezproblémové a bezpečné koupání pro celou rodinu. Přírodní štěrkový podklad zajišťuje čistou a kvalitní vodu během celé sezony. Místo je proto ideální jak pro relaxaci, tak pro sportovní vyžití. Součástí areálu je taktéž autokemp, obytné chatky, stánky s občerstvením, sociální zařízení či parkoviště. Pláže jsou písčité nebo kamenité. Vstupné pro dospělé je 50 korun, pro děti od 5 do 15 let a osoby ZTP 30 korun a děti do 5 let mají vstup zdarma.

Přehrada Bystřička

Hlavním úkolem přehrady je chránit údolí pod hrází před povodněmi. Pěkné prostředí Vsetínských vrchů však láká také rekreanty, kteří se sem v létě jezdí zchladit. Kvalita vody je dobrá, podle hygieniků je vhodná ke koupání. V okolí přehrady jsou stánky s občerstvením, restaurace a kempy. Každý pátek a sobotu tu promítá letní kino. Na hlavní pláži se nachází také velmi oblíbená půjčovna loděk.

Přírodní koupaliště Na stanoch

Umělé jezero jinak mezi Valachy známé jako Balaton nebo Kačák se nachází v Novém Hrozenkově. Celý areál prošel v posledních letech velkou rekonstrukcí a postupně se z něj stal vyhledávaný letní cíl. Kvalita vody je dobrá, podle hygieniků je vhodná ke koupání. Břehy jezera jsou převážně travnaté, ale část tvoří písčitá pláž, která se pozvolna svažuje do vody. V okolí jsou stánky s jídlem a pitím a také nové sprchy, toalety a převlékárny. Sportovci si mohou na písčitém hřišti zahrát beach volejbal. K vodní nádrži patří i lyžařský akrobatický můstek pro skoky do vody. Parkování je zajištěno na velkém parkovišti kousek od vody, má kapacitu 300 míst. Pokud je plno, dá se zastavit i na některých soukromých pozemcích v okolí.

Přehrada Horní Bečva

Přehradní nádrž se nachází asi tři kilometry od obce, v hornatých Beskydech. Kolem vody je travnatý břeh, na dně nádrže je štěrk. Hloubka je místy až sedm metrů. Přehrada se využívá k různým vodním sportům a k rybolovu. V okolí jsou stánky s občerstvením a rekreační objekty využívané turisty. Kvalitu vody pravidelně kontrolují hygienici a nyní je podle nich vhodná ke koupání.

Rybník Chmelník

Tato vodní plocha leží v Kelči. Není evidovaná jako přírodní koupaliště, proto se tam také nekontroluje kvalita vody. V okolí není žádné hygienické zázemí ani stánky s občerstvením. Rybník se více než ke koupání využívá k rybaření.

Řeka Bečva

V letních měsících bývají břehy Bečvy obklopeny těmi, co se chtějí opálit a využívají příjemného vánku u vody. Vyhledávaná jsou zejména místa u splavů ve Vsetíně Ohradě nebo v Hovězí.

Kurovický lom

Na dlouhá léta velmi vyhledávaném místě mezi Tlumačovem a Hulínem už neplatí někdejší zákaz koupání, lidé tak mohou za dvacetikorunové vstupné přírodní památku navštívit. Úřady tam zrušily zákaz po několika letech sporů, v okolí vody naopak přibyly lavičky a odpadkové koše.

Eva Javoříková z krajské hygienické stanice v rozhovoru o přírodních nádržích pro Deník říká:

I laik může většinou poznat, že je voda závadná. Stačí vědět jak

/ROZHOVOR/ Plavání představuje v letních měsících jednu z nejpříjemnějších aktivit. Kde však zjistit, že je voda vhodná ke koupání nebo jak na místě rozpoznat její kvalitu? Nejen na tyto otázky odpověděla v rozhovoru pro Deník Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Které vodní plochy sledujete ve Zlínském kraji?

Kontrolujeme sedm vodních ploch. Mezi ně se řadí vodní nádrž Všemina, Štěrkáč v Otrokovicích, Pahrbek v Napajedlích, Luhačovická přehrada, přehrada Bystřička, vodní nádrž Horní Bečva, štěrkoviště v Novém Hrozenkově. Dále provádíme kontrolu plnění povinností při sledování kvality vody ke koupání u provozovatelů přírodního koupaliště Albatros a nově i biotopů uměle zbudované vodní plochy s přírodním systémem čištění vody v Modré a Honěticích, které jsou využívány ke koupání. Informace o stavu vody v těchto místech lze nalézt na internetových stránkách www.khszlin.cz.

Co všechno sledujete ve vzorcích vody, které odeberete?

Sleduje se jednak vizuální stav vody a laboratorními rozbory se zaměřujeme na různé mikrobiologické, biologické a fyzikálně-chemické ukazatele, z nichž veřejností nejsledovanější je výskyt sinic.

V čem jsou sinice nebezpečné?

Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U člověka, který se koupal ve vodě, ve které je zaznamenán výskyt sinic, se v závislosti na tom, jak je citlivý a jak dlouho ve vodě pobyl, mohou objevit vyrážky nebo rýma. Může mít také zarudlé oči. Při polknutí vody můžou nastat střevní nebo žaludeční potíže.

Existuje nějaký způsob, jak může laik poznat, že je voda závadná?

Zda se ve vodě nachází sinice, můžou lidé zjistit pomocí obyčejné láhve se zúženým hrdlem. Stačí ji zcela naplnit vodou a následně nechat stát zhruba dvacet minut v klidu na světle. Pokud se u hladiny objeví kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru připomínajícím jehličky, jedná se s největší pravděpodobností o sinice. Ještě jednodušším testem je vstupovat do vody opatrně, aby se nezvířily usazeniny ze dna, a pozorovat, zda se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky. Pokud ano, zřejmě to jsou sinice.

Jak často koupací plochy kontrolujete?

Průběžně zveřejňujeme kvalitativní hodnocení jakosti sledovaných povrchových vod využívaných veřejností ke koupání na základě výsledků laboratorních rozborů, které zajišťujeme ve čtrnáctidenních nebo měsíčních intervalech.

Jaká místa z těch, které pravidelně sledujete, jsou na tom typicky nejhůře?

Na základě dlouhodobého sledování má nejméně stabilní kvalitu vody koupací oblast Pahrbek v Napajedlích. Obecně však musím říct, že v rámci celé republiky si vede Zlínský kraj dobře. Například Luhačovické přehradě velmi prospělo její vyčištění a odkanalizování obcí nad přehradou. To se projevilo už v minulém roce, kdy voda vykazovala výborné hodnoty a byla po celou sezonu vhodná ke koupání.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU, KRISTÝNA MARŠOVSKÁ