„Program zaměřený na rekonstrukci dávných středověkých řemesel se uskuteční v sobotu 19. září od 10 do 17 hodin v parku u zlínského zámku.

Zážitková středověká akce představí někdejší řemesla – bednáře, zpracování vlny, kováře, ranhojiče, pletení košíků, písařku, výrobu keramiky a mnoho dalších technik,“ uvedla za pořadatele Věra Stojarová.

Informovala, že pro návštěvníky se chystají ochutnávky jídel podle středověkých receptur, šlechtické stany, ukázky soubojů, historické přednášky a další zážitkové středověké aktivity.

„Děti se mohou těšit na středověké hry, mletí mouky, pečení placek a výrobu svíček,“ dodala dále Věra Stojarová.

ZPRACOVÁNÍ VLNY I VYTAHOVÁNÍ ŠÍPU

Jak v minulosti vypadalo třeba zpracování vlny? Návštěvníci uvidí česání vlny, předení na vřetánku, tkaní na lucetu, karetkách a hřebenovém stávku.

„Zajímavostí bude ukázka práce ranhojiče – amputace, vypalování ran a vytahování šípu. Děti se jistě zabaví výrobou vlastní placky, výrobou svíčky nebo jízdou na středověkém kolotoči. Díky sdružení Čeládka řemeslná se na akci chystá také středověká kuchyně,“ uvedla Věra Stojarová.

V kotlíku se budou připravovat např. Jazyky v černé jíše nebo kaše z hlavy vepřové. Budou se vařit a podávat jídla připravované podle původních receptur. Budoucnost návštěvníkům představí středověká věštkyně z 15. století.

VŠEMI SMYSLY

Lahůdky bude připravovat Jana Gazdošová, která patří k hlavním garantům středověkého programu.

„K zájmu o historii jsem se dostala před desíti lety, kdy jsme s dcerou působily ve skupině historického šermu. Začala jsem si dohledávat informace, podrobně prohlížet iluminace v manuskriptech. Postupem času jsem ale zjistila, že mi nestačí pouze vystupovat a šít kostýmy. Chtěla jsem se s ostatními podělit o své nabité informace ohledně technik zpracování kostýmů, účesů, zavití hlavy a poslední dobou také o vaření. Založili jsme spolek Čeládka řemeslná, a teď se pokoušíme s podobnými nadšenci předvádět trochu jinou historii. Tu pravou. A věřím tomu, že budeme každým dalším rokem ještě lepší a věrohodnější,“ říká Jana Gazdošová.

„Je skvělé, že se podařilo propojit komunitu nadšenců, kteří se baví středověkem a mají chuť své umění a znalosti předvést veřejnosti. O středověké historii se toho mohou malí i velcí návštěvníci nejvíce dozvědět právě takovou živou formou,“ dodává Věra Stojarová, organizátorka akce.

Ne náhodou se program koná u zlínského zámku, ten je totiž nejstarší dochovanou stavbou ve Zlíně a již v době středověku na jeho místě stávala malá gotická tvrz. Akce Žijeme středověkem je podporována městem Zlín jako součást projektu Živý Zlín.

„Budeme sledovat, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace a případná opatření vyhlášená ministerstvem nebo Krajskou hygienickou stanicí. O případných změnách budeme informovat prostřednictvím sociálních sítí a médií,“ dodala Stojarová.