„Termín je sice šibeniční, ale musíme udělat vše pro to, abychom peníze využili. Okamžitě jsme se pustili do projektové přípravy a vyčíslení nákladů,“ uvedl náměstek hejtmana Jiří Sukop, který má na starosti majetek a finance.

Část Baťova mrakodrapu se podaří opravit v případě, že Zlínský kraj uspěje s projektem, který plánuje předložit Ministerstvu pro místní rozvoj v rámci Integrovaného plánu rozvoje území.

„Páternoster a výtahy jsou v žalostném stavu. Hledali jsme cesty, jak je zabezpečit,“ zmínil náměstek Sukop. Informaci města, že na úpravy jednadvacítky může využít evropské peníze určené na rozvoj území, jednoznačně přivítal.

„Část projektu by mohla být hrazena z evropských fondů. V Integrovaném plánu rozvoje území Zlín je alokováno sedmdesát milionů korun,“ sdělil primátor Miroslav Adámek, který je současně předsedou Řídicího výboru IPRÚ.

Dům kultury ve Zlíně.
Konec hledání. Kulturní dům je opět přístupný přes vrátnici

Studie na obnovu páternosteru je už vypracovaná a projednaná s Národním památkovým ústavem. Má se jednat o repase kabin a portálů v hodnotě bezmála 20 milionů korun.

Zpracován je také investiční záměr a projektová dokumentace na rekonstrukci rozvodny (vyjde asi na tři miliony korun), na obnovu teracových podlah (necelé dva miliony korun) a jsou známy odhady na modernizaci výtahů (předpoklad je dvacet milionů korun) a vstupu do budovy (přibližně 4,5 milionu korun).

Zlínský kraj ještě zvažuje, že nechá v 16. patře vybudovat expozici s pracovním názvem Panoramata z 21. Výsledkem by bylo otevření dnes uzavřeného prostoru na střeše budovy.

Drátěné sítě by nahradily skleněné výplně a terasa by se částečně zastřešila. Otevřela by se tak možnost pro pořádání akcí nebo výstav. 

Divoké prase - ilustrační foto.
„Tomu, kdo sem přivlekl africký mor, bych dal milion," říká myslivec