Radní pro zdravotnictví Hana Příleská (ČSSD) totiž hned v úvodu úterního jednání zastupitelstva stáhla svůj návrh na rozšíření darů od kraje na poplatky pro všechny věkové kategorie za hospitalizaci, ošetření na pohotovosti i v ambulancích.

Důvodem stažení bylo, že sociálním demokratům by zřejmě chyběl jeden hlas pro prosazení tohoto návrhu. Ze zdravotních důvodů se totiž na jednání nedostavila zastupitelka Olga Sehnalová. Sociální demokracie, která má kromě ní v zastupitelstvu 17 mandátů, by tak bez ní ani s předpokládanou podporou pěti komunistických zastupitelů nedala dohromady potřebnou většinu v pětačtyřice­tičlenném zastupitelstvu.

„Zdraví je zdraví, a tam nezasáhnete,“ komentoval nepřítomnost Sehnalové hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

Přesto se zřejmě zprvu zdálo, že i bez Sehnalové se sociálním demokratům prosazení změn vydaří.

„Měli jsme signalizovanou podporu, která ale nebyla před jednáním zastupitelstva potvrzena, takže jsme se to rozhodli odložit,“ poznamenal Mišák.

Kdo další kromě komunistů měl uvažovat o podpoře návrhu, nechtěl komentovat. „Co budeme dělat peklo, potřebujeme věci vyřešit a ne se pohádat,“ prohlásil hejtman.

Naznačil i další postup ČSSD. „Prosadíme změnu plánu práce zastupitelstva a předložíme návrh znovu. Mělo by se nám tak podařit prosadit jej do pěti týdnů,“ doufá Mišák.

Jaké tedy měl návrh šance? S komunisty, alespoň podle jejich zastupitele Ivana Mařáka, socialisté opravdu počítat mohli. „V souladu s volebním programem KSČM chtěl celý náš zastupitelský klub pěti hlasy návrh při hlasování podpořit,“ poznamenal Mařák.

Opačný postoj zastávala ODS, která je členem krajské koalice. Náměstek hejtmana Libor Lukáš byl ze stažení bodu z jednání zastupitelstva potěšen. „Měl jsem za naplněnou koaliční dohodu, aby se některé poplatky kompenzovaly a jiné zůstaly. Jako například poplatek za stravu v nemocnici, který většina občanů myslím chápe,“ uvedl Lukáš.

Přestože občanští demokraté podle něj rozšíření kompenzace poplatků odmítají, nedokáže mimořádné svolání zastupitelstva kvůli poplatkům ovlivnit.

„V krajské radě má sociální demokracie většinu, a tak to může prosadit. Pokud chce někdo jít nad rámec koaliční smlouvy, musí si uvážit, jaké důsledky tyto kroky znamenají,“ komentoval Lukáš fakt, že se ČSSD jako koaliční partner ODS v krajské radě pokouší udělat něco, s čím občanští demokraté nesouhlasí.

Jaká bude případná reakce ODS, pokud se změnu úhrad poplatků podaří prosadit, však nechtěl předjímat. „O tom se budeme bavit, až pokud to nastane,“ nastínil Lukáš.

Že by původně uvažoval o podpoře sociálních demokratů někdo z další koaliční strany, KDU-ČSL, popřel její zastupitel Ondřej Benešík.

„Problém ČSSD byl podle mě jen v tom, že nebyla v plném počtu. Určitě je nechtěl podpořit nikdo z křesťanských demokratů. My jsme návrh na změnu úhrad nepodpořili ani v radě. Držíme se přitom koaliční smlouvy. Úhrady za poplatky podle ní už byly prosazeny a tohle je nad její rámec,“ míní Benešík.

Možnost podpory sociální demokracie ve změně poplatků vyloučil i lídr zastupitelů Starostů a nezávislých pro Zlínský kraj Petr Gazdík. „Už předem jsme avizovali, že žádný z našich zastupitelů návrh nepodpoří,“ uvedl Gazdík.