Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj: Poplatky ve zdravotnictví zlepšují péči

Zlínský kraj - Bezmála čtyřiatřicet milionů korun zaplatili pacienti za první polovinu letošního roku na regulačních poplatcích čtyřem největším nemocnicím ve Zlínském kraji. Tato zařízení, zřizovaná krajem, využívají získané prostředky různě. Na nákup moderních přístrojů a zdravotnického materiálu i na odměny zaměstnancům.

7.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Ota Bartovský

„Záleží na představenstvu, na co nemocnice získané prostředky využije. Vždycky se ale musejí vrátit do zdravotnického systému tak, aby se zvyšovala kvalita péče v těchto zařízeních,“ vysvětlil radní Zlínského kraje pro oblast zdravotnictví Bronislav Fuksa.

Většinu peněz od pacientů dostala zlínská Baťova nemocnice. „Tržby z regulačních poplatků za první pololetí činily přibližně třináct milionů korun. Využíváme je k financování běžného provozu,“ uvedla mluvčí této instituce Karla Havlíková. Konkrétnější informaci ale nechtěla sdělit.

V Kroměřížské nemocnici věnují získané prostředky především na zlepšení přístrojového vybavení, ale i na další provoz nemocnice. „Tyto peníze ale nedáváme na mzdy a ani je nešetříme na nějakém zvláštním bankovním účtu,“ poznamenal ředitel tamní nemocnice František Fuit. Podle informací od krajského radního Fuksy přitom v uvedeném zařízení vybrali zatím necelých šest milionů korun.

Konkretizovat, jak přesně nakládají s více než pěti miliony korun zaplacenými za regulační poplatky ve Vsetínské nemocnici, nechtěla její mluvčí Lenka Plačková.

„Obecně ale platí, že po odečtení nákladů je částka přerozdělena jednotlivým oddělením, která se na vybírání poplatků podílejí. Jejich vedení k tomu přistupuje různě, nicméně vždy aspoň nějaká část jde na nákup nového vybavení či materiálu,“ naznačila pouze Plačková.

Zbytek prostředků z vybraných čtyřiatřiceti milionů korun zaplatili pacienti poslední krajem zřizované nemocnici v Uherském Hradišti.
„Díky vybraným penězům vylepšujeme přístrojové vybavení, nakupujemme nové ošetřovatelské pomůcky a motivujeme odměnami zdravotnické pracovníky,“ přiblížil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.

Peněz bude asi méně

Množství vybraných finančních prostředků se v druhé půli roku patrně sníží v návaznosti na nedávné zrušení poplatků za novorozence. „Získáme kvůli tomu asi o milion korun méně,“ předpokládá například mluvčí zlínské Baťovy nemocnice Karla Havlíková.

Regulační poplatky vybírají mimo krajských zdravotnických zařízení i další nemocnice. Vzhledem k jejich velikosti a objemu poskytované péče nedosahují vybrané částky takové výše. „Za pololetí jsme vybrali přibližně půl milionu korun. Využíváme je na více věcí jako nákup léků, lékařského materiálu i na splátky leasingu za různé přístroje,“ vysvětlil například ředitel nemocnice ve Slavičíně Libor Palkovský.

Autor: Nikola Synek

7.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
1 44

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení