Omezení počtu studentů přitom krajští radní už odsouhlasili v listopadu loňského roku. Nakonec ale došlo 
k dohodě. Tu gentlemanskou totiž uzavřelo několik dalších gymnázií v kraji, která do jisté míry také přispěla k tomu, že radní po jedné třídě ve zlínských gymnáziích nakonec nezruší. Rozhodli se totiž snížit počty studentů i ve svých prvních ročních.

„Rada dneska vzala na vědomí můj návrh, abychom akceptovali návrhy ředitelů pěti velkých gymnázií, snížit počty žáků," informoval v pondělí Deník radní Zlínského kraje pro oblast školství Petr Navrátil. V praxi se tak od příštího školního roku ve zlínském Gymnáziu Lesní Čtvrť ve čtyřech prvních ročnících sníží počet studentů o šestnáct.

„V každé třídě namísto třiceti žáků jich bude jen šestadvacet," vyčíslil ředitel školy Jan Chudárek.

Vedení gymnázia je prý podle jeho slov rádo, jak včerejší rozhodnutí krajské rady dopadlo. Počet tříd zůstane zachován. „Podpořili nás další gymnázia v okresních městech. Navrhli, že sníží také své počty," vyzdvihl Jan Chudárek.

Rozhodnutí vítá také ředitelka Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín Alena Štachová. I tam přijdou o šestnáct studentů.

„V každé ze tří tříd čtyřletého všeobecného studia se nám sníží počtu žáků z třiceti na šestadvacet, stejně tak v jedné třídě se sportovní přípravou," potvrdila Alena Štachová.

Upozornila ale, že pro sportovní třídu to zase až taková velká změna nebude. „V kritériích jsme měli psané, že v ní má být šestadvacet žáků. My jsme ale ty čtyři do třicítky nedobírali, nýbrž jsme ji doplňovali o žáky z jiného studijního oboru obohaceného o tělesnou výchovu," vysvětlila Alena Štachová.

V okresních gymnáziích, tedy v Kroměříži, Uherském Hradišti a Vsetíně se sníží počty studentů v prvních ročnících ze třiceti na osmadvacet. Kroměříž tak přijde jen o dva žáky, jelikož disponuje jednou třídou čtyřletého studia, Vsetín o šest, Uherské Hradiště o osm.

Snížení počtu žáků je pouze na přechodné období. Není tak vůbec vyloučené, že by se školy do budoucna nevrátily ke svým původním počtu studentů. Podle ředitele Gymnázia Lesní Čtvrť ve Zlíně Jana Chudárka má zachování tříd svou logiku, a to i za cenu toho, že krajští radní snížili počet žáků.

„Populační křivka teď už bude mírně růst, nebude klesat. Takže je naděje na zachování i do boucna. Bude se zřejmě školám dařit naplňovat plný stav," konstatoval Jan Chudárek.

Rozhodnutí o snížení počtu studenů v gymnáziích bylo kompromisním řešením. „Beru to tak, že samotné školy přiznaly, že převis studentů mají velký," doplnil radní Zlínského kraje pro oblast školství Petr Navrátil.