Teprve poté je možné žádat o proplacení. Skutečnost, že se zadlužení kraje nesnižuje, se však nelíbí Svobodným. Jejich místopředseda Tomáš Pajonek dokonce vystoupil na zasedání krajského zastupitelstva a demonstrativně radním předal prasátko – pokladničku.

Tento vynález funguje už tisíce let

„Když máte peníze, můžete si do něj spořit, a když peníze potřebujete, můžete si z něj vybrat. Nejde z něj vybírat peníze, které tam nejsou. 
Možná právě proto tenhle vynález funguje už tisíce let. 
Moje děti tomu dobře rozumí. Věřím, že i vy, zastupitelé tohoto kraje, s prasátkem pracovat umíte, zadlužování bez následků nevěříte, a tudíž ani schodkový rozpočet nepodpoříte," apeloval na krajské zastupitele Tomáš Pajonek.

Náměstek hejtmana pro oblast financí Jaroslav Drozd však tvrdí, že návrh rozpočtu má své opodstatnění. „Pro rok 2015 máme v plánu zásadní investice, na které i můžeme čerpat dotace z EU. Je však potřeba je mít předem zafinancované. To znamená, že si je musíme nejprve sami zaplatit. Dotace se proplácí až následně," vysvětlil pro Zlínský deník náměstek hejtmana Zlínského kraje Jaroslav Drozd.

Zásadní investice půjdou například dopravních staveb či do oprav domovů pro seniory.

Dle radního, záleží na tom, 
na co si půjčíte

„Ono také vždy záleží, na co si půjčíte. Zda na zábavu,
anebo na něco, co se může v budoucnu vrátit," odmítá kritiku rozpočtu náměstek hejtmana. Podle něj navíc radní Zlínského kraje raději vycházeli z pesimistických odhadů daňových příjmů.

„Držíme se raději při zemi. Je velká šance, že konečný rozpočet bude vypadat lépe a schodek nebude takový," doplnil náměstek hejtmana Zlínského kraje Jaroslav Drozd.

Zlínský kraj počítá pro rok 2015 s příjmy 8 miliard 201 milionů a s výdaji 8 miliard 408 milionů. Na rozpočtu se neshodla ani sama koalice, někteří členoví SPO hlasovali proti.