Do KACPU podle hejtmanství prozatím přicházejí převážně lidé, kteří mají ve Zlínském kraji zázemí, tedy rodinu či známé, kteří jim s prvním ubytováním pomáhají. Části uprchlíkům pak zařizují ubytování dobrovolnické organizace a starostové.

„Zatím byla pomoc živelná a všem, kteří ubytování potřebovali, jsme ho zajistili. A to i díky vlně solidarity od lidí, která je ve Zlínském kraji obrovská a za kterou bych chtěl velmi poděkovat,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Podle jeho slov však tento stav není z dlouhodobého pohledu udržitelný.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Zlíně
Ve Zlíně zahájilo svou činnost Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině

„Potřebujeme od vlády vědět, jakým mechanismem lidi z Ukrajiny ubytovávat a integrovat je do společnosti. Teď už je to i otázka financí a náklady, které si uprchlická krize vyžádá, budou vysoké. Je nepřijatelné, aby je vláda přenášela na kraje a obce, tak jako dosud,“ dodal hejtman.

Ve Zlínském kraji je aktuálně volná ubytovací kapacita přibližně 900 lůžek.

„Jde o databázi hasičského záchranného sboru, kterou doplňuje ze svých zdrojů kraj a další subjekty,“ vysvětlil Holiš.

Zlínský kraj zřídil jako součást pomoci uprchlíkům z Ukrajiny infolinku na čísle 577 043 770. Zaměstnanci Krajského úřadu na ní volajícím poradí s tím, jaké doklady si lidé musí vzít s sebou do asistenčního centra, kde si stáhnout žádost o udělení dlouhodobého víza, kde hledat ubytování či psychosociální pomoc. Linka je v provozu denně od 7 do 19 hodin. Doposud na ní úředníci vyřídili 145 hovorů.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Zlíně přijme denně okolo 400 lidí z Ukrajiny, kteří odešli před válkou do Česka. Především ženy a děti.
Z Ukrajiny přijely vyděšené. Teď mají bydlení, práci i školu

Od 1. března také funguje ve 2. etáži Baťova mrakodrapu sběrné místo, kam mohou lidé nosit trvanlivé potraviny, drogerii, volně dostupné léky nebo hračky. Sbírku kraj pořádá ve spolupráci s Potravinovou bankou ve Zlínském kraji.

Ta následně pomoc přerozděluje mezi uprchlíky z Ukrajiny, kteří aktuálně pobývají na našem území. Část potravin ze sbírky míří přímo do krajského Asistenčního centra pomoci Ukrajině ve Zlíně.

Zájemci mohou věci nosit denně, v čase od 8 do 16 hodin. Doposud se podařilo sesbírat přes 50 banánových krabic zboží.